Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.01.2021, 07:18

Pelosiová podpísala ústavnú žalobu na Trumpa

Uznať Trumpa za vinného a odvolať ho z úradu však môže až druhá komora Kongresu, Senát, kde majú miernu prevahu republikáni.

Pelosiová podpísala ústavnú žalobu na Trumpa
Zdroj: Reuters

Demokratická predsedníčka Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiová v stredu podpísala ústavnú žalobu (impeachment) na dosluhujúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa. Stalo sa tak krátko po tom, čo Snemovňa podanie obžaloby schválila. Informovala o tom agentúra AFP.

​Pelosiová krátko pred podpisom textu obžaloby uviedla, že "Snemovňa dnes ukázala, že nikto nie je nad zákonom, dokonca ani prezident USA".

Snemovňa reprezentantov, v ktorej majú väčšinu demokrati, v stredu schválila podanie ústavnej žaloby na prezidenta Trumpa za "podnecovanie povstania" v súvislosti s minulotýždňovým útokom jeho podporovateľov na budovu Kapitolu.

Pri hlasovaní podporilo takýto krok 232 členov Snemovne vrátane desiatich kongresmanov z Republikánskej strany.

Súčasný šéf Bieleho domu sa tak stal prvým prezidentom v dejinách USA, voči ktorému bola druhýkrát vznesená ústavná žaloba.

Uznať Trumpa za vinného a odvolať ho z úradu však môže až druhá komora Kongresu, Senát, kde majú miernu prevahu republikáni.

Líder republikánskej väčšiny v Senáte Mitch McConnell v stredu naznačil, že sa ešte nerozhodol, ako zahlasuje vo veci impeachmentu prezidenta. Ako napísala agentúra AFP, nevylúčil tým, že ústavnú žalobu voči odchádzajúcemu šéfovi Bieleho domu podporí.

McConnell po hlasovaní v Snemovni uviedol, že neexistuje reálna "šanca", že by v druhej komore Kongresu prebehol "spravodlivý a vážny" proces s Trumpom na základe impeachmentu ešte pred jeho odchodom z funkcie. Ak McConnell neschváli konanie mimoriadneho zasadnutia Senátu, jeho členovia sa znova nezídu skôr ako 19. januára, čo je deň pred slávnostnou inauguráciou nového demokratického prezidenta Joea Bidena.

Stúpenci dosluhujúceho republikánskeho prezidenta vtrhli 6. januára do budovy Kapitolu a prerušili tak spoločné zasadnutie oboch komôr Kongresu, na ktorom sa potvrdzovalo víťazstvo Bidena v novembrových voľbách. Vzniknutý chaos a násilie viedli k smrti piatich ľudí vrátane jedného policajta. Trump predtým svojich priaznivcov opätovne burcoval nepodloženými obvineniami o zmanipulovaní volieb a nabádal ich, aby pochodovali ku Kapitolu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.