Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.01.2021, 21:21

Rakúsky parlament schválil možnosť "vyslobodenia testom"

Možnosť "vyslobodenia testom" by mohla byť v Rakúsku uplatňovaná až po zrušení terajšieho, už tretieho lockdownu.

Rakúsky parlament schválil možnosť "vyslobodenia testom"
Zdroj: Reuters

Poslanci rakúskej Národnej rady dnes schválili právnu normu, vďaka ktorej vláda môže vyhlásiť opatrenia podmieňujúce návštevy kultúrnych podujatí alebo hotelov predložením negatívneho testu na koronavírus.

Informoval o tom dnes rakúsky denník Der Standard. Príslušný návrh dnes podporili všetky parlamentné frakcie okrem opozičnej pravicovej populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ).

Príslušné opatrenia by mohli podľa rakúskeho denníka platiť aj v gastronómii. Možnosť "vyslobodenia testom" by mohla byť v Rakúsku uplatňovaná až po zrušení terajšieho, už tretieho lockdownu.

Vláda pôvodne plánovala, že by budúci pondelok 18. januára väčšina obchodov spoločne s pohostinskými, kultúrnymi či športovými zariadeniami mohla opäť otvoriť pre ľudí s negatívnym testom.

Tvrdé opatrenia však platia pre všetkých najmenej do 24. januára, pretože pôvodný zámer narazil z rôznych dôvodov na odpor opozičných strán.

Podľa denníka Der Standard má vláda cez víkend oznámiť, aké opatrenia ďalej chystá, a je údajne vylúčené, že uzávera bude 24. januára skutočne ukončená.

Kancelár Sebastian Kurz dnes poukázal aj na nebezpečenstvo, ktoré predstavuje nákazlivejšia mutácia koronavírusu B1.1.7.

Postupne by však mohli začať otvárať napríklad obchody, v mnohých oblastiach by však mali byť povinné respirátory triedy FFP2 a sprísnené by mohli byť pravidlá sociálneho dištancovania.

Rakúsko dnes zaregistrovalo 3510 nových prípadov infekcie, ale toto číslo obsahuje aj dodatočne hlásené prípady.

Doteraz zaznamenalo 389 260 pozitívnych testov na covid-19. Zomrelo 6921 nakazených.

V Rakúsku sa proti covidu-19 už vyše dva týždne očkuje. Minister zdravotníctva Rudolf Anschober dnes uviedol, že počas prvého štvrťroka roka by malo byť očkovaných okolo 600-tisíc ľudí.

Doteraz do Rakúska dorazilo 180-tisíc dávok vakcíny od firiem BioNTech a Pfizer a 10-tisíc od spoločnosti Moderna.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.