Reuters
StoryEditor

Po zemetrasení v Indonézii hlásia najmenej 35 obetí

15.01.2021, 07:46
Autor:
TASRTASR
Pri mohutnom zemetrasení a cunami pred dva a pol rokom prišli v Indonézii o život tisíce ľudí.

Najmenej 35 ľudí zahynulo pri silnom zemetrasení, ktoré v piatok zasiahlo indonézsky ostrov Sulawesi.

Stovky ďalších ľudí utrpeli zranenia, uviedli miestni predstavitelia, podľa ktorých sa zrútila nemocnica a ďalšie budovy boli vážne poškodené. Informácie priniesli agentúry AFP a DPA.

Zrútila sa aj nemocnica

Otrasy s magnitúdou 6,2 nastali v skorých ranných hodinách miestneho času a vyvolali paniku medzi vystrašenými obyvateľmi ostrova, na ktorom pri mohutnom zemetrasení a cunami pred dva a pol rokom prišli o život tisíce ľudí.

Väčšinu obetí hlásili z mesta Mamuju, metropoly provincie Západné Sulawesi, kde sa podľa svedkov zrútili "mnohé" budovy vrátane miestnej nemocnice či časti jedného hotela. Značne poškodený bol aj úrad guvernéra, cesty popraskali a ku škodám došlo aj na miestnom letisku.

Úrady už skôr uviedli, že zranenia utrpelo vyše 600 ľudí, z nich 200 vážne.

Obyvateľov tiež varovali pred možnými silnými dotrasmi a vyzvali ich, aby sa vyhýbali pobrežiu v prípade, že by došlo k prívalovým vlnám cunami.

Známa oblasť 

Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo 36 kilometrov južne od Mamuju (vysl. mamudžu), vyplýva z údajov americkej geologickej služby USGS, podľa ktorej otrasy vychádzali z pomerne malej hĺbky 18 kilometrov.

Indonézia zažíva častú seizmickú a vulkanickú aktivitu vzhľadom na to, že sa nachádza v oblasti známej ako tichomorský ohnivý kruh, kde sa stretáva viacero tektonických platní.

V roku 2018 zemetrasenie s magnitúdou 7,5 a následné cunami zanechali na Sulawesi viac než 4300 mŕtvych alebo nezvestných.

22. máj 2022 12:30