Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.01.2021, 14:01 Aktualizované dňa 15.01.2021 o 14:26

Holandská vláda odstúpila po škandále okolo prídavkov na deti

O konci tretej vlády Marka Rutteho sa v Holandsku špekulovalo už niekoľko dní.

Holandská vláda odstúpila po škandále okolo prídavkov na deti
Zdroj: Reuters

Holandská vláda sa rozhodla dva mesiace pred parlamentnými voľbami odstúpiť. Informovala o tom dnes štátna stanice NOS, podľa ktorej premiér Mark Rutte ponúkne demisiu kráľovi Willemovi-Alexanderovi ešte dnes.

Kabinet bol v posledných týždňoch pod tlakom kvôli afére s prídavkami na deti. V prieskumoch pred riadnymi voľbami, ktoré budú 17. marca, zostáva napriek škandálu Rutteho strana najsilnejšia.

O skôr formálnom konci tretej Rutteho vlády sa v Holandsku špekulovalo už niekoľko dní. Tlak sa zvýšil po tom, čo vo štvrtok oznámil odchod z politiky líder opozičnej sociálnej demokracie Lodewijk Asscher, ktorý bol v druhej Rutteho vláde v rokoch 2012 až 2017 vicepremiérom a ministrom sociálnych vecí.

Vyšetrovacia parlamentná komisie vlani v decembri vo svojej správe uviedla, že sa úrady dopustili "bezprecedentného bezprávia" na rodinách, ktoré dostali v rokoch 2013 až 2019 prídavky na deti, neskôr ich ale boli nútené vrátiť. "Základné princípy právneho štátu sú porušené," uvádza správa komisie.

Podľa agentúry DPA označil finančný úrad neprávom za daňových podvodníkov zhruba 20-tisíc rodičov. Kvôli vráteniu prídavkov za niekoľko rokov, v niektorých prípadoch aj desiatok tisíc eur, sa ľudia dostávali do finančných ťažkostí, čo viedlo k osobným bankrotom aj rozvodom.

Súčasná Rutteho vláda sa už skôr ospravedlnila a prisľúbila 500 miliónov eur na odškodnenie postihnutých rodín.

Rutte je premiérom už od roku 2010. Aféra okolo prídavkov a aktuálna demisia vlády podľa politológov na výsledok marcových volieb zrejme veľký vplyv mať nebude.

Premiérova Ľudová strana pre slobodu a demokraciu (VVD) v prieskumoch ďalej jasne vedie. Väčšina Holanďanov je totiž spokojná s tým, ako sa vláda postavila ku koronavírusovej kríze aj s vystupovaním samotného premiéra. Po marcových voľbách by tak mohol holandskú vládu už po štvrtýkrát zostavovať 53-ročný Rutte.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.