Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.01.2021, 15:07

Pfizer dočasne obmedzí dodávky vakcín do Európy, oznámilo Nórsko

Zníženie dodávok je dôsledkom obmedzenia výroby Pfizeru tak, aby firma mohla zvýšiť svoju výrobnú kapacitu z terajších 1,3 miliardy na dve miliardy dávok ročne.

Pfizer dočasne obmedzí dodávky vakcín do Európy, oznámilo Nórsko
Zdroj: Reuters

Farmaceutická firma Pfizer dočasne obmedzí dodávky svojej vakcíny proti chorobe Covid-19 do Európy, zatiaľ čo bude pracovať na zvýšení výrobnej kapacity.

​V piatok to oznámil Nórsky inštitút verejného zdravia. "Dostali sme túto správu dnes krátko pred desiatou hodinou. Očakávali sme v treťom týždni (budúci týždeň) 43 875 dávok vakcíny Pfizer. Teraz to vyzerá, že ich dostaneme len 36 075, " uviedol nórsky inštitút vo vyhlásení citovanom agentúrou Reuters.

Zníženie dodávok je dôsledkom obmedzenia výroby Pfizeru tak, aby firma mohla zvýšiť svoju výrobnú kapacitu z terajších 1,3 miliardy na dve miliardy dávok ročne, oznámil inštitút.

"Dočasné zníženie dodávok zasiahne všetky európske krajiny ... Zatiaľ nie je celkom jasné, ako dlho Pfizeru potrvá dostať sa znovu na maximálnu výrobnú kapacitu," dodal nórsky inštitút.

Nórsko síce nie je súčasťou Európskej únie, v veľa veciach s ňou ale úzko spolupracuje vrátane nákupu vakcín proti covidu dohodnutého Bruselom, píše agentúra AFP. Vakcínou od spoločností Pfizer a BioNTech sa očkuje aj na Slovensku.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.