Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.01.2021, 11:36 Aktualizované dňa 16.01.2021 o 11:59

Merkelovej strana si zvolila nového šéfa

Vďaka zvoleniu do čela strany sa môže pred septembrovými parlamentnými voľbami uchádzať o kancelársku kandidatúru.

Merkelovej strana si zvolila nového šéfa
Zdroj: Reuters

Novým predsedom vládnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) nemeckej kancelárky Angely Merkelovej sa stal ministerský predseda Severného Porýnia-Vestfálska Armin Laschet, ktorý v druhom kole voľby porazil bývalého šéfa poslancov vládnej konzervatívnej únie CDU/CSU Friedricha Merza.

Vďaka zvoleniu do čela strany sa môže pred septembrovými parlamentnými voľbami uchádzať o kancelársku kandidatúru.

O nej však rozhodne CDU spoločne s bavorskou sesterskou Kresťanskou úniou (CSU), obe strany totiž v celonemeckej politike tradične vystupujú v koalícii.

"Ďakujem vám za dôveru. Som si dobre vedomý zodpovednosti, s ktorou je tento úrad spojený," povedal Laschet. V ďakovnom príhovore ocenil prácu svojej predchodkyne Annegret Krampovej-Karrenbauerovej, ktorá už o funkciu predsedníčky nemala záujem.

Stranu viedla od decembra 2018, kedy v straníckom súboji porazila Merza a súčasného ministra zdravotníctva Jensa Spahn. Spahn teraz stojí za Lasch.

Laschet tiež poďakoval svojim volebným sokom, ktorým bol okrem Merza ešte šéf zahraničného výboru Spolkového snemu Norbert Röttgen. Ten však cez prvé kolo nepostúpil.

Merz už Laschet k zvoleniu zablahoželal a poprial mu úspech. "Milý Armin, ale aj milý Norbert, veľmi ďakujem za dobrú spoločnosť," povedal Merz.

Lascheta v druhom kole voľby podporilo 521 delegátov, Merza 466. Vyberať predsedu mohlo 1001 delegátov, nakoniec ich ale hlasovalo 991, z ktorých štyria sa zdržali.

Laschet bude predsedom formálne potvrdený až v piatok 22. januára, pretože delegáti musia z právnych dôvodov svoju elektronickú voľbu potvrdiť korešpondenčne. Zjazd sa totiž kvôli pandémii choroby covid-19 uskutočnil on-line.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.