Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.01.2021, 20:09

Únia chce vzájomne uznávať antigénové testy, vznikla predbežná dohoda

Plošné antigénové testy by sa mohli použiť aj na skríning cestujúcich prichádzajúcich z krajín mimo Európskej únie.

Únia chce vzájomne uznávať antigénové testy, vznikla predbežná dohoda
Zdroj: Reuters

Veľvyslanci členských krajín EÚ v stredu v Bruseli dosiahli predbežnú dohodu o spoločnom uznávaní antigénových rýchlotestov na ochorenie COVID-19.

Testy vykonané v ktorejkoľvek členskej krajine musia uznávať všetky krajiny 27-člennej Únie, uviedla tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na nemenovaného európskeho diplomata.

O tomto opatrení, ktoré musí byť schválené aj písomným postupom, budú vo štvrtok popoludní diskutovať šéfovia štátov a vlád krajín EÚ na mimoriadnom videosummite zameranom na spoločnú reakciu proti pandémii koronavírusu.

Jedným z cieľov summitu je rozšíriť a urýchliť testovanie na COVID-19, vrátane čo najrýchlejšieho odhaľovania nových mutácií tohto vírusu.

Na rozdiel od PCR testov, ktoré zahŕňajú odobratie výteru z nosovej dutiny a ktoré musia byť analyzované v laboratórnych podmienkach, je antigénové testy možné vykonať aj zo slín, pričom výsledok je možné zistiť do 30 minút.

Tento spôsob má uľahčiť a urýchliť testovanie veľkého počtu ľudí, hoci antigénové testy sú pri zisťovaní COVID-19 u ľudí, ktorí neprejavujú žiadne príznaky ochorenia, menej spoľahlivé.

Európska komisia v tejto súvislosti uviedla, že v špecifických situáciách sa antigénové testy môžu využiť na rýchle odhalenie nových ohnísk nákazy alebo na sledovanie "vysoko rizikových" osôb, ako sú napríklad pracovníci v systéme zdravotníctva.

Plošné antigénové testy by sa mohli použiť aj na skríning cestujúcich prichádzajúcich z krajín mimo Európskej únie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.