Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.01.2021, 08:29

Nový Zéland eviduje prvý lokálny prenos koronavírusu po viac ako dvoch mesiacoch

Nový Zéland je v boji proti covidu-19 jednou z najúspešnejších rozvinutých krajín.

Nový Zéland eviduje prvý lokálny prenos koronavírusu po viac ako dvoch mesiacoch
Zdroj: Reuters

Nový Zéland cez víkend ohlásil prvý prípad lokálneho prenosu koronavírusu po viac ako dvoch mesiacoch.

U 56-ročnej ženy, ktorá na konci decembra pricestovala z Európy, sa potvrdila prítomnosť mutácie vírusu SARS-CoV-2 označovanej ako juhoafrická.

Podľa agentúry AFP dnes úrady oznámili, že žena sa pravdepodobne nakazila na konci povinnej dvojtýždňovej izolácie po prílete do krajiny.

Z karanténneho zariadenia v Aucklande bola prepustená 13. januára po tom, čo mala dvakrát laboratórne skúšky negatívne.

O dva dni neskôr však začala pociťovať mierne príznaky covidu-19 a jej zdravotný stav sa postupne zhoršoval. Nechala sa teda otestovať znovu a tentoraz už bol výsledok pozitívny.

Pre Nový Zéland ide o prvú infekciu zachytenú mimo cestovateľskú karanténu od vlaňajšieho novembra.

Medzi ľuďmi, ktorí boli s nakazenou od konca jej izolácia v kontakte, zatiaľ nikto pozitívny test nemal, vrátane jej manžela a kaderníka. Žena medzitým začala domácu karanténu.

"Pôvodom tejto infekcie je juhoafrický variant (koronavírusu) a veľmi pravdepodobne iný človek, ktorý sa vrátil z cudziny," povedal dnes novozélandský minister zdravotníctva Chris Hipkins.

Úrady údajne vyšetrovali, či sa v zariadeniach určených pre absolvovanie povinnej 14-dňové karantény môže koronavírus šíriť cez vetracie a klimatizačné systémy.

Nový Zéland je v boji proti covidu-19 jednou z najúspešnejších rozvinutých krajín.

Vďaka prísnym karanténnym opatreniam a geografickej izolácii sa krajine s približne piatimi miliónmi obyvateľov podarilo v podstate eliminovať komunitné šírenie vírusu SARS-CoV-2.

Od začiatku pandémie na súostroví detekovali necelých 2-tisíc nákaz, úmrtí spojených s covidom-19 hlási miestna vláda 25. Smrteľný prípad choroby na Novom Zélande naposledy zaregistrovali v polovici septembra.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.