Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.01.2021, 15:09

Západ používa Navaľného na spoločenský prevrat a nové majdany, tvrdí Putinov spojenec

Tajomník Bezpečnostnej rady Ruskej federácie vyslovil požiadavku, aby Alexej Navaľnyj v plnom rozsahu čelil spravodlivosti.

Západ používa Navaľného na spoločenský prevrat a nové majdany, tvrdí Putinov spojenec
Zdroj: Reuters

Uväzneného ruského opozičného kritika Alexeja Navaľného používa Západ ako nástroj na destabilizovanie Ruska, vyhlásil v utorok Nikolaj Patrušev, popredný zástanca tvrdej línie a spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina. Patrušev tvrdí, že Navaľného je treba brať na zodpovednosť za opakované porušenie zákona, uvádza tlačová agentúra Reuters.

Navaľnyj je od 17. januára, keď sa vrátil z Nemecka, kde sa zotavoval z údajnej otravy nervovoparalytickou látkou Novičok, v 30-dňovej vyšetrovacej väzbe. Za porušenie podmienok podmienečného prepustenia na slobodu, ako aj v súvislosti s ďalšími trestnými prípadmi mu hrozí niekoľkoročný pobyt za mrežami. Podľa jeho slov však ide o politicky zosnované obvinenia.

​Žiada, aby čelil spravodlivosti

Patrušev, tajomník Bezpečnostnej rady Ruskej federácie (SBRF), vyslovil požiadavku, aby Navaľnyj v plnom rozsahu čelil spravodlivosti.

"Navaľnyj opakovane hrubým spôsobom porušil ruskú legislatívu tým, že sa zaplietol do podvodov týkajúcich sa vysokých peňažných súm. Ako ruský občan preto musí v súlade s platnými zákonmi niesť zodpovednosť za svoju ilegálnu činnosť," uviedol Patrušev pre ruský týždenník Argumenty i fakty (AiF).

"Západ potrebuje túto postavu na destabilizovanie situácie v Rusku, na spoločenský prevrat, štrajky a nové majdany," povedal Patrušev, narážajúc na revolúciu na Ukrajine z roku 2014, počas ktorej zosadili Moskvou podporovaného prezidenta Viktora Janukovyča.

Kremeľský hovorca Dmitrij Peskov na otázku ohľadom Patruševových výrokov uviedol, že ďalšie rozhodnutia súvisiace s prípadom Navaľného sú na pleciach súdu a nie sú záležitosťou Kremľa. Navaľného čaká vypočúvanie 2. februára.

Tisícky zatknutých

​Ruská polícia zatkla počas sobotňajších protestov vyše 3 700 demonštrantov, ktorí požadovali prepustenie Navaľného. Podľa Kremľa boli protesty protizákonné.

Peskov v utorok ďalej vyhlásil, že vláda nemôže viesť dialóg s ilegálnymi demonštrantami. Týchto protestujúcich zároveň obvinil z agresívneho správania a z použitia "bezprecedentného násilia" proti polícii.

Denník Kommersant v utorok citoval nemenované bezpečnostné zdroje, podľa ktorých sa možno začne vyšetrovanie demonštrácií ako "masových nepokojov". Západ vyzval na prepustenie Navaľného, ale Európska únia vyhlásila, že sa vyhne uvaleniu nových sankcií na ruských jednotlivcov, ak Moskva prepustí Navaľného po 30 dňoch.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.