Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.01.2021, 17:39

Má vakcína od AstraZenecy nízku účinnosť u seniorov? Dáta to nenaznačujú, tvrdí nemecké ministerstvo

Vakcína firmy AstraZeneca má u skupiny ľudí nad 65 rokov len osempercentnú účinnosť, napísali nemecké denníky.

Má vakcína od AstraZenecy nízku účinnosť u seniorov? Dáta to nenaznačujú, tvrdí nemecké ministerstvo
Zdroj: Reuters

Britsko-švédska farmaceutická firma AstraZeneca dnes poprela správy nemeckých médií, podľa ktorých má jej vakcína proti covidu-19 u ľudí nad 65 rokov len osempercentnú účinnosť. Informácia, ktorú zverejnili bulvárny denník Bild a ekonomický denník Handelsblatt, je podľa firmy "absolútne nepravdivá".

Vakcínu proti covidu-19, ktorú vyvinula firma AstraZeneca spolu s Oxfordskou univerzitou, by mala Európska agentúra pre lieky (EMA) v piatok odporučiť na podmienečné schválenie pre úniový trh. Ak by prípravok následne dostal zelenú aj od Európskej komisie, bol by po vakcínach konzorcia Pfizer/BioNTech a firmy Moderna treťou očkovacou látkou proti covidu-19 schválenou pre núdzové použitie v EÚ.

Nemecké denníky Bild a Handelsblatt však v pondelok s odvolaním sa na zdroje z vlády kancelárky Angely Merkelovej uviedli, že vakcína firmy AstraZeneca má u skupiny ľudí nad 65 rokov len osempercentnú účinnosť. Podľa Bildu dokonca EMA v piatok odporučí vakcínu len pre skupiny ľudí pod 65 rokov. Seniori sú pritom v súčasnej pandémii hlavnou rizikovou skupinou.

Firma AstraZeneca teraz špekulácie o nízkej účinnosti svojej vakcíny u starších ľudí odmietla. Upozornila okrem iného na to, že v Británii je jej vakcína už podmienečne schválená a to práve aj pre skupinu ľudí nad 65 rokov. Odkázala tiež na štúdiu zverejnenú v decembri v medicínskom časopise The Lancet, podľa ktorej vyvoláva vakcína silnú imunitnú reakciu aj u starších ľudí. Vedci v tomto článku však uvádzajú aj to, že bude treba ešte ďalší výskum, aby sa preukázala účinnosť v skupine starších ľudí, ktorí sú covidom-19 obzvlášť ohrození. Ich podiel na účastníkoch klinických testov bol totiž relatívne nízky.

Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn dnes odmietol špekulácie médií komentovať. Jeho ministerstvo na otázku agentúry Reuters uviedlo, že doterajšie dáta iba osempercentnú účinnosť vakcíny u seniorov nenaznačujú.

Vakcína firmy AstraZeneca a Oxfordskej univerzity má podľa štúdie uverejnenej v časopise The Lancet priemernú účinnosť 70,4 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.