Reuters
StoryEditor

Brusel chystá obmedzenie vývozu vakcín firmám, ktoré nedodržia zmluvy

28.01.2021, 18:06
Autor:
ČTKČTK
Európska únia reaguje na problémy s dodávkami vakcín.

Európska únia by mohla zablokovať vývoz vakcín proti covidu-19 do krajín mimo Únie, ak niektorý výrobca poruší svoje záväzky týkajúce sa dodávaného množstva.

Podľa činiteľov EÚ s tým počíta návrh nových pravidiel, ktorý Európska komisia predloží v piatok. Brusel ním reaguje na fakt, že firmy Pfizer/BioNTech a AstraZeneca znížili proti pôvodnej dohode počet vakcín pre členské krajiny.

Výrobcovia vakcín, ktorí majú svoje podniky na území EÚ, budú musieť v rámci nového systému registrovať plány na vývoz vakcín na úradoch členských krajín.

Pokiaľ nebude firma exportovať očkovacie preparáty na úkor distribúcie do štátov EÚ, nemala by mať podľa spomínaných činiteľov vo svojich plánoch žiadne prekážky.

"Ak uvidíme, že sú nezrovnalosti medzi zmluvami a skutočnosťou, ... potom budeme mať možnosť zasiahnuť," povedal dnes novinárom vysokopostavený zdroj.

Podrobnosti návrhu zatiaľ Komisia dolaďuje, prípadný zákaz vývozu by však podľa neho mali mať v rukách úrady členských štátov. Pravidlá majú platiť len v prvom štvrťroku tohto roka, kedy komisia očakáva najväčšie nedostatky v zásobovaní vakcínami.

Nevôľu Bruselu i členských krajín vyvolalo oznámenia britsko-švédskej spoločnosti AstraZeneca, že proti pôvodnej dohode výrazne zníži množstvo vakcíny, ktorú krajinám dodá do konca marca.

Podľa zdrojov z Komisie majú krajiny dostať len zhruba tretinu sľúbených vakcín, teda okolo 30 miliónov dávok. Dôvodom sú podľa firmy nutné úpravy vakcíny s ohľadom na mutácie koronavírusu a obmedzenia produkcie v závode v Belgicku.

Komisia trvá na tom, aby firma dodržala svoje zmluvné záväzky, AstraZeneca však oponuje, že kontrakt nezaručuje krajinám Únie právo na požadované množstvo v zmienenom období.

Problémy sú aj s dodávkami Pfizeru, ktorý kvôli rozširovaniu kapacity výroby obmedzil počty vakcín distribuovaných do krajín EÚ na niekoľko týždňov.

Podobné obmedzenia uplatňovala Únia vlani na jar pri vývoze vtedy nedostatkových respirátorov.

01 - Modified: 2023-05-18 04:44:44 - Feat.: - Title: Medzi republikánmi v USA pribudlo odporcov povinného očkovania žiakov, zistil prieskum 02 - Modified: 2023-05-15 14:25:14 - Feat.: - Title: Organizátori Giro d‘Italia opätovne zaviedli povinné rúška 03 - Modified: 2023-05-09 05:54:30 - Feat.: - Title: Pediatri na Slovensku zaočkovali viac ako 1600 detí, ktoré ušli pred vojnou z Ukrajiny 04 - Modified: 2023-05-03 12:42:18 - Feat.: - Title: Čínsky aktivista, ktorý zdokumentoval začiatky covidu vo Wu-chane, je na slobode 05 - Modified: 2023-04-25 14:09:37 - Feat.: - Title: Po očkovaní si dieťa buduje imunitu, akoby ochorenie prekonávalo, tvrdí odborníčka
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
30. máj 2023 03:34