Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.01.2021, 20:31

Taliansko odporučilo očkovať vakcínou od AstraZenecy len ľudí do 55 rokov

Podmienečnú registráciu preparátu v piatok schválila Európska komisia pre dospelé osoby bez horného limitu veku.

Taliansko odporučilo očkovať vakcínou od AstraZenecy len ľudí do 55 rokov
Zdroj: Reuters

Taliansky liekový regulátor odporúčal očkovať vakcínou proti covidu-19 od spoločnosti AstraZeneca iba osoby vo veku od 18 do 55 rokov.

Poukázal na to, že v klinických testoch prípravku boli osoby staršie ako 55 rokov veľmi riedko zastúpené. Kvôli tomu nie je celkom isté, ako u starších osôb, ktoré sú prioritnou skupinou v očkovaní, preparát funguje.

Podmienečnú registráciu preparátu v piatok schválila Európska komisia pre dospelé osoby bez horného limitu veku.

Vekový limit nestanovil ani britský regulátor, ktorý povolil používanie preparátu na konci decembra.

Zástupcovia nemeckého regulátora však vo štvrtok uviedli, že takéto obmedzenie zvažujú.

Vakcínu by v Nemecku mali dostať len ľudia mladší ako 65 rokov. Pochybnosti vyjadril tiež francúzsky prezident Emmanuel Macron, podľa ktorého je vakcína od spoločnosti AstraZeneca v prípade ľudí starších ako 65 rokov takmer neúčinná.

Seniori sú považovaní za jednu zo zraniteľných skupín obyvateľstva a vo väčšine európskych krajinách majú spoločne so zdravotníkmi prednosť v očkovaní proti covidu-19.

Taliansky regulátor odporučil úradom, aby osoby vo veku 55 rokov a viac dostávali iba ďalšie dve schválené vakcíny od spoločností Moderna a Pfizer a BioNTech. U nich je účinnosť a bezpečnosť dostatočne preukázaná aj v prípade seniorov.

Taliansko na vakcínu od spoločnosti AstraZeneca veľmi vsádza kvôli menej komplikovanému skladovaniu dávok. Do vývoja a výroby prípravku sú navyše zapojené talianskej firmy.

Medzi európskymi krajinami Taliansko zaznamenalo jeden z najhorších priebehov epidémie koronavírusu. Od začiatku pandémie sa nákaza preukázala u 2,54 milióna ľudí, z ktorých 88 279 zomrelo.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.