Reuters
StoryEditor

Armáda prevzala moc v Mjanmarsku, na jeden rok vyhlásila výnimočný stav

01.02.2021, 06:06
Autor:
TASRTASR
Armáda skoro ráno miestneho času zadržala de facto premiérku Aun Schan Su Ťij aj mjanmarského prezidenta Win Mjina.

Armáda vyhlásila v pondelok v Mjanmarsku výnimočný stav, ktorý bude trvať jeden rok.

Moc v krajine prevzal jej hlavný veliteľ generál Min Aun Hlain. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na oznámenie televízie, ktorú vlastnia ozbrojené sily.

Podľa vyhlásenia armády je tento krok potrebný na zachovanie "stability" štátu.

Armáda zároveň obvinila volebnú komisiu, že sa nezaoberala "obrovskými nezrovnalosťami", ku ktorým došlo vo vlaňajších novembrových voľbách.

Nefungujú telefonické linky ani internet

Oznámenie armády prišlo krátko po tom, ako skoro ráno miestneho času zadržala de facto premiérku Aun Schan Su Ťij, mjanmarského prezidenta Win Mjina a ďalších popredných predstaviteľov jej vládnucej strany Národná liga za demokraciu (NLD), ako aj zákonodarcov a členov regionálnych vlád.

Agentúra AP a ďalšie svetové médiá informovali, že v hlavnom meste Nepjito, kde sa mal v pondelok na svojom ustanovujúcom zasadnutí zísť nový mjanmarský parlament, ktorý vzišiel z novembrových volieb, nefungujú telefonické linky ani internet a nie je možné skontaktovať sa s centrálou NLD. Podľa BBC sa v uliciach hlavného mesta Nepjito a bývalej metropoly Rangún pohybujú vojaci.

Stupňujúce sa napätie

Zadržanie predstaviteľov NLD je vyvrcholením stupňujúceho sa napätia medzi civilnou vládou a vplyvnou armádou. Tá poukazuje na rozsiahle nezrovnalosti v novembrových voľbách, v ktorých NLD získala 396 kresiel v 476-miestnom parlamente.

V Mjanmarsku sa iba pred desaťročím skončila takmer 50-ročná vláda vojenskej junty; krajina sa riadi ústavou navrhnutou juntou v roku 2008, ktorá delí moc medzi civilnú vládu a generálov.

Pre armádu je vyhradených 25 percent z celkového počtu kresiel a niekoľko kľúčových ministerských pozícií. Armáda tiež môže vyhlásiť výnimočný stav.

Voľby z 8. novembra 2020 boli len druhé od skončenia vojenskej diktatúry v roku 2011. Armáda však ich výsledok spochybnila a na najvyšší súd podala sťažnosti na prezidenta krajiny predsedu volebnej komisie. Tá obvinenia z podvodov minulý týždeň odmietla.

Dva vojenské prevraty

Obavy z vojenského prevratu vzrástli po tom, ako hlavný veliteľ armády Min Aun Hlain v stredu uviedol, že ústava by sa mohla za určitých okolností "zrušiť", ak sa zákony nebudú dodržiavať.

V sobotu však armáda poprela, že by hrozila prevratom a obvinila nemenované organizácie a médiá zo skresľovania svojho postoja a vytrhnutia generálových slov z kontextu.

Od získania nezávislosti od Británie v roku 1948 došlo v Mjanmarsku k dvom vojenským prevratom — v rokoch 1962 a 1988. Aun Schan Su Ťij, nositeľka Nobelovej ceny za mier, strávila 20 rokov v domácom väzení, kým ju armáda v roku 2010 neprepustila.

01 - Modified: 2023-02-03 14:27:21 - Feat.: - Title: Mjanmarská junta vyhlásila v nepokojných častiach krajiny stanné právo. V mestách zvádza boje s povstalcami 02 - Modified: 2023-02-01 16:14:25 - Feat.: - Title: Únia vyčlenila ďalšiu finančnú pomoc pre Mjanmarsko a rohingských utečencov, čoraz viac ľudí nemá jedlo 03 - Modified: 2023-01-24 11:16:04 - Feat.: - Title: V Nemecku podali trestné oznámenie na mjanmarskú armádu za zločiny proti ľudskosti, majú dôkazy o vraždách 04 - Modified: 2022-12-23 21:31:29 - Feat.: - Title: Mjanmarská junta označila rezolúciu OSN za snahu o destabilizáciu krajiny, svojich odporcov prenasleduje 05 - Modified: 2022-12-21 21:37:52 - Feat.: - Title: Bezpečnostná rada OSN prijala prvú rezolúciu o Mjanmarsku za posledných 74 rokov, armáda tam zvrhla vládu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
04. február 2023 09:14