Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.02.2021, 17:00

Holandský súd nariadil spoločnosti Shell kompenzovať škody farmárom v Nigérii

Rozhodnutie súdu by mohlo viesť aj k ďalším súdnym procesom s nadnárodnými ropnými spoločnosťami.

Holandský súd nariadil spoločnosti Shell kompenzovať škody farmárom v Nigérii
Zdroj: Wikimedia Commons

Holandský odvolací súd v piatok rozhodol, že pobočka britsko-holandskej spoločnosti Royal Dutch Shell v Nigérii nesie zodpovednosť za únik ropy a rozsiahle znečistenie niekoľkých dedín v delte rieky Niger. Energetická spoločnosť musí štyrom nigérijským poľnohospodárom vyplatiť odškodné, o jeho výške bude rozhodnuté neskôr, píše agentúra Reuters.

Štyria poľnohospodári a skupina ochrancov životného prostredia Priatelia Zeme žiadajú od roku 2008 náhradu za ušlé zisky zo zamorených polí a vodných tokov. „Slzy šťastia. Po trinástich rokoch sme vyhrali,“ napísala na Twitteri organizácia Priatelia Zeme.

„Naďalej veríme, že úniky v Orume a Goi boli výsledkom sabotáže. (...) Sme sklamaní, že tento súd dospel k iným záverom,“ reagoval Shell na verdikt odvolacieho súdu.

Súd nižšej inštancie už skôr rozhodol, že Shell je zodpovedný za niektoré z únikov ropy. Podľa verdiktu firma dostatočne nepreukázala, že za úniky ropy môžu sabotáže a nielen zlá údržba potrubí. Shell sa môže odvolať ešte na holandskom najvyššom súde.

Kauza sa týka len pobočky Shellu v Nigérii, no verdikt by napriek tomu mohol otvoriť cestu k ďalším súdnym procesom so spoločnosťou Shell vo veci ochrany prírody.

Delta rieky Niger je jedným z najbohatších nálezísk ropy na svete. Región sa však potĺka s vysokou mierou chudoby a tamojší ľudia sa živia rybolovom či poľnohospodárstvom. Shell pôsobí v Nigérii zhruba 60 rokov.

Článok vznikol v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Program spolufinancuje SlovakAid a Európska únia. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.