Európska oceliarska asociácia dlhodobo žiada Európsku komisiu, ktorej šéfka je Ursula von der Leyenová, o obmedzenie lacného dovozu z Ázie.TASR
StoryEditor

Leyenová priznala, že vakcináciu podcenili. Varuje, že problémy sa môžu opakovať

05.02.2021, 10:57
Autor:
ČTKČTK
Von der Leyenová reagovala na kritiku smerujúcu na pomalú distribúciu vakcín.

Súčasné problémy pri výrobe a distribúcii vakcín proti covidu-19 sa môžu kedykoľvek opakovať, pretože farmaceutické firmy čelia množstvu rizík.

Vyhlásila to predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v rozhovore zverejnenom dnes skupinou európskych médií, v ktorom priznala, že Brusel podcenil komplikácie spojené s veľkovýrobou vakcín. Vyhlásila tiež, že nevie, kedy vakcínu dostane ona sama.

Niektoré faktory podcenili

Von der Leyenová v rozhovore reagovala na kritiku smerujúcu na pomalú distribúciu vakcín zo spoločných únijných nákupov, ktorá zaostáva za Spojenými štátmi, Britániou či Izraelom.

"Začiatok očkovania neznamená, že bude od firiem okamžite prúdiť neobmedzená zásoba dávok vakcíny," povedala podľa bruselského webe Politico predsedníčka komisie s tým, že mala verejnosť na možné zdržanie dopredu upozorniť. "Toto pre nás bola horká lekcia a to sme určite podcenili," dodala.

Európska exekutíva v minulých týždňoch riešila niekoľkotýždňové obmedzenie dodávok vakcíny firiem Pfizer/BioNTech a výrazné zníženie počtu dávok, ktoré má do marca dodať spoločnosť AstraZeneca.

Podľa von der Leyenovej sa síce v prípade prvej spomínanej vakcíny už problém spôsobený rozširovaním výrobnej kapacity belgického závodu podarilo vyriešiť, avšak pravdepodobne to neboli posledné ťažkosti, s ktorými sa EÚ bude musieť vyrovnať.

Bude sa to opakovať

"Toto sa zaiste bude opakovať znovu a znovu," vyhlásila šéfka únijnej exekutívy. Výrobu vakcín podľa nej môže kedykoľvek ovplyvniť napríklad hroziaci nedostatok látok potrebných pre ich produkciu, s ktorým sa môžu stretnúť farmaceutické firmy.

EÚ má pre svojich takmer 450 miliónov obyvateľov od šestice farmaceutických firiem objednaných 2,3 miliardy očkovacích dávok.

Okrem preparátov dvoch spomínaných spoločností zatiaľ komisia schválila iba distribúciu vakcíny firmy Moderna. Von der Leyenová odmietla kritiku systému schvaľovania, ktoré bolo pomalšie ako v iných krajinách vrátane USA či Británie.

"S novou vakcínou očkujú zdravého človeka biologicky aktívnou substanciou. Takže to je mimoriadna zodpovednosť," obhajovala šéfka EK dôkladnejšie hodnotenie účinnosti a bezpečnosti vakcín, ktoré vykonáva Európska agentúra pre lieky (EMA).

Sama nevie, kedy príde na rad

Hoci von der Leyenová pravidelne absolvuje rokovania komisie či v obmedzenej miere aj ďalšie politické rokovania alebo zahraničné cesty, sama vakcínu zatiaľ nedostala a nevie, kedy na ňu príde rad.

"Podliehame systému belgických úradov. Úprimne, budem sa na to musieť opýtať," odpovedala šesťdesiatdvaročná nemecká politička žijúca v Bruseli.

Podľa belgického očkovacieho plánu sa po obyvateľoch domovov dôchodcov a zdravotných odborníkoch budú očkovať ľudia starší ako 65 rokov a pracovníci prioritných profesií; mladšie ročníky by mali prísť na rad až na jar.

17. máj 2022 14:05