Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.02.2021, 22:35

Nosenie dvoch rúšok výrazne zvyšuje ochranu pred koronavírusom, ukázala štúdia

Nasadením látkového rúška cez chirurgické sa účinnosť podľa americkej štúdie zdvojnásobila.

Nosenie dvoch rúšok výrazne zvyšuje ochranu pred koronavírusom, ukázala štúdia
Zdroj: Reuters

Riziko koronavírusovej nákazy sa pravdepodobne výrazne znižuje, ak rúško tesne prilieha k tvári a dotyčný nosí dve namiesto jedného.

Vyplýva to z experimentov amerického Strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). Jeho vedci v laboratóriu skúmali riziko nákazy pri dvojmetrovom odstupe.

Zistili, že jedna chirurgická alebo látková rúška pri výdychu zablokuje asi 40 percent aerosólu mieriaceho k hlave osoby, ktorá sa nadychuje.

Nasadením látkového rúška cez chirurgické sa táto účinnosť zdvojnásobila. Pokiaľ mali dve rúška obaja, bola podľa vedcov účinnosť viac ako 95-percentná.

"Prvou výzvou je prinútiť čo najviac ľudí, aby nosili rúška. Potom zabezpečiť tým, ktorí ju nosia, aby z toho mali čo najväčší úžitok," uviedol John Brooks z CDC.

Štúdia mala určité úskalia. Výskumníci použili chirurgické rúška od jedného výrobcu a len jeden typ látkového rúška. Či by výsledky boli rovnaké u iných rúšok tak nie je jasné. Závery CDC však potvrdzujú niektoré skoršie štúdie, podľa ktorých môžu byť dve rúška účinnejšie ako jedno. "Funguje to," vyhlásil Brooks.

CDC aktualizovala svoje odporúčania a uvádza, že správne nosenie látkového rúška cez chirurgické môže utesniť medzery medzi rúškom a tvárou, skrze ktoré by inak mohli prenikať vírusové častice.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.