Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.02.2021, 08:33

Biden zriadil pracovnú skupinu Pentagónu. Má riešiť hrozby z Pekingu

Novovytvorená pracovná skupina má teraz štyri mesiace na to, aby ministrovi obrany Lloydovi Austinovi predložila hodnotenia a odporúčania týkajúce sa stratégie voči Číne.

Joe Biden
Zdroj: Reuters

Americký prezident Joe Biden oznámil v stredu zriadenie osobitnej pracovnej skupiny amerického ministerstva obrany pre Čínu, ktorá preskúma doterajší strategický prístup americkej armády voči hrozbám zo strany Pekingu. Informovali o tom agentúry AFP a DPA.

​Biden počas svoje prvej návštevy v ministerstve obrany (Pentagóne) uviedol, že takáto revízia bude rozhodujúca pre to, aby mohla americká administratíva následne nastoliť "silnú cesty vpred" v otázkach súvisiacich s Čínou. "Musíme čeliť rastúcim výzvam Číny, aby sme udržali mier a bránili svoje záujmy v indicko-tichomorskom regióne aj celosvetovo," dodal.

Novovytvorená pracovná skupina má teraz štyri mesiace na to, aby ministrovi obrany Lloydovi Austinovi predložila hodnotenia a odporúčania týkajúce sa stratégie voči Číne.

O jej zisteniach a odporúčaniach budú následne diskutovať zástupcovia Pentagónu s Kongresom a ďalšími predstaviteľmi, približuje agentúra AP.

Pracovnú skupinu vytvorí maximálne 15 ľudí, civilistov i vojakov. Povedie ju Ely Ratner, niekdajší zástupca poradcu pre národnú bezpečnosť, ktorý je v súčasnosti osobitným asistentom ministra Austina v otázkach týkajúcich sa Číny, uvádza agentúra DPA.

Dodáva, že americké tajné služby dlhodobo označujú Čínu za jedného z najväčších strategických konkurentov USA.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.