Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.02.2021, 23:12

Rusko odobrilo prvú fázu výroby vakcíny Sputnik V v Srbsku

Srbsko by mala v priebehu nasledovných 15 dní navštíviť ďalšia skupina ruských odborníkov.

Rusko odobrilo prvú fázu výroby vakcíny Sputnik V v Srbsku
Zdroj: Reuters

Rusko predbežne súhlasilo s tým, aby sa jeho vakcína Sputnik V proti novému koronavírusu vyrábala v Srbsku. S odvolaním sa na piatkové vyjadrenie predstaviteľa srbskej vlády o tom informovala agentúra AFP.

"Predbežne bola schválená prvá fáza výroby ruskej vakcíny Sputnik V na území Srbska," povedal Nenad Popovič, srbský minister bez portfólia, ktorý má na starosti inovácie.

​K oznámeniu došlo po tom, ako delegácia zložená z expertov z ruských ministerstiev obchodu a priemyslu aj odborníkov z Ruského fondu priamych investícií (RDIF), ktorý vývoj vakcíny Sputnik V spolufinancuje a predáva ju do zahraničia, navštívila spoločne so srbskými odborníkmi virologický inštitút Torlak v Belehrade.

Podľa Popoviča bola ruská strana s návštevou spokojná a výrobu vakcíny v krajine tak povolila.

Minister dodal, že Srbsko by mala v priebehu nasledovných 15 dní navštíviť ďalšia skupina ruských odborníkov. Jej úlohou bude posúdiť, aké technické i technologické podmienky musí táto krajina splniť, aby bolo možné vyrábať na jej území vakcínu Sputnik V v plnom rozsahu.

Podľa odbornej internetovej vedeckej publikácie Our World in Data sú Srbsko a Británia krajinami, ktoré v rámci Európy očkujú svojich obyvateľov proti novému koronavírusu najrýchlejšie.

​Vakcínu proti novému koronavírusu podali v sedemmiliónovom Srbsku už vyše 600-tisícom ľuďom. Srbov očkujú ruskou vakcínou Sputnik V, vakcínou od čínskeho výrobcu Sinopharm aj vakcínou od americko-nemeckého konzorcia Pfizer/BioNTech.

Od začiatku pandémie zaznamenali v tejto krajine už viac ako 400-tisíc prípadov nákazy novým koronavírusom a vyše 4-tisíc súvisiacich úmrtí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.