Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.02.2021, 12:18

Česi otvoria obchody, minister to odobril pod jednou podmienkou

Otvorenie maloobchodov je podľa vicepremiéra Karla Havlíčka výrazný posun a veľký psychologický zlom.

Česi otvoria obchody, minister to odobril pod jednou podmienkou
Zdroj: MAFRA/Michal Šula

Najväčšia prekážka pre opätovné otvorenie obchodov v Česku od budúceho pondelka padla.

Minister Jan Blatný, ktorý sa s hygienikmi doteraz tomu skôr bránil, teraz súhlasí.

Podmienkou však je, aby personál obchodov povinne nosil respirátory bezpečnostnej kategórie FFP2, ktoré lepšie chránia pred prenosom koronavírusu na rozdiel od nespoľahlivých rúšok.

"Otvorenie maloobchodov je výrazný posun. Je to veľký psychologický zlom. Ľudia po dlhšej dobe uvidia svetlo na konci tunela, púšťame to pozvoľna a ak to zvládneme, je to veľký signál, že budeme môcť pokračovať. Som presvedčený, že to spoločne zvládneme," napísal vicepremiér a minister priemyslu a obchodu Karel Havlíček v utorok na Twitteri.

Podporu má aj od ministra vnútra a šéfa Ústredného krízového štábu Jana Hamáčka.

Zákazníkom stačia rúška

Havlíček termín otvorenia ohlásil už v pondelok po rokovaní s predstaviteľmi krajov a jeho slová potvrdil predseda asociácie krajov Martin Kuba.

"V utorok ráno sme to prerokovali na Rade vlády pre zdravotné riziká. Minister Blatný súhlasí pri doplnení niektorých opatrení, konkrétne povinné respirátory pre personál obchodov, zákazníkom stačia rúška," povedal Havlíček portálu Lidovky.cz.

Obmedzený zostane počet nakupujúcich na plochu obchodu, teda stále 15 metrov štvorcových na jedného človeka. Tiež sa naďalej majú dodržiavať rozostupy a má byť k dispozícii dezinfekcia.

Zatvorené obchody od októbra

Plán prerokuje Havlíček ešte v utorok s opozíciou. Očakáva sa, že tá súhlasiť bude, pretože postupné otváranie obchodov a služieb patrilo medzi podmienky, ktoré mali šéfovia krajov pri víkendovom rokovaní o tom, či požiadajú vládu o nový núdzový stav. Následne bude o tom hlasovať vláda.

Česko zakázalo maloobchodný predaj od 22. októbra. V novembri viac ako dve desiatky senátorov proti tomu podali sťažnosť. Ústavný súd sa má vyjadriť v pondelok - v ten istý deň, čo to prestáva platiť.

Pozrite si rozhovor s epidemiologičkou Alexandrou Bražinovou, v ktorom hovorí, že treba hľadať cesty na otváranie slovenskej ekonomiky:

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.