Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.02.2021, 21:56

Zo sopky Etna stúpal hustý dym. Letisko na Sicílii uzavreli

Naposledy chrlila Etna výraznejšie lávu vlani v decembri, keď lávová fontána dosahovala výšku až 100 metrov.

Sopka Etna
Zdroj: Reuters

Na juhotalianskej Sicílii sa opäť viac prebudila k životu sopka Etna, ktorá dnes popoludní začala chrliť prúd lávy. Kvôli hustému dymu, ktorý stúpal do výšky až jedného kilometra, bolo dočasne uzavreté miestne letisko v Katánii.

Miestne úrady však uviedli, že obyvateľom blízkych dedín nebezpečenstvo nehrozí. Informovala o tom dnes televízia SkyTG24. Na záberoch zverejnených talianskou televíziou je vidieť červený prúd lávy stekajúcej po zasneženom vrchole Etny a tmavý dym stúpajúci z jej hlavného krátera.

Nebezpečenstvo miestnym obyvateľom podľa šéfa Národného inštitútu pre geofyziku a vulkanológie (INGV) ale nehrozí. "Videli sme horšie situácie," povedal Stefano Branco pre taliansku tlačovú agentúru AGI.

Etna je najaktívnejšou európskou sopkou, tlie prakticky neustále. Má niekoľko hlavných a vyše tristo menších kráterov, z ktorých tiež vyviera horúca para a plyny.

Naposledy chrlila Etna výraznejšie lávu vlani v decembri, keď lávová fontána dosahovala výšku až 100 metrov a miestni našli druhý deň ráno na ulici, balkónoch aj autách sopečný popol.

Majestátna Etna, ktorá je vysoká vyše tritisíc metrov, je aj obľúbeným cieľom turistov. Na jej svahy sa organizujú výlety a na jej úpätí sa dobre darí okrem iného vínnej réve. Od roku 2013 je tiež Etna zapísaná na zozname prírodných pamiatok Svetového dedičstva UNESCO.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.