Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.02.2021, 13:02

Francúzsko prišlo na spôsob, ako ušetriť milióny dávok vakcíny. Pomôžu tí, ktorí covid prekonali

Experti sa spoliehajú na "imunitnú pamäť" - očkovanie potom slúži len ako posilňovač.

Francúzsko prišlo na spôsob, ako ušetriť milióny dávok vakcíny. Pomôžu tí, ktorí covid prekonali
Zdroj: Reuters

Francúzski vládni poradcovia navrhli ako prví na svete spôsob, ktorý krajine môže ušetriť veľa cenných dávok očkovania. Tí, ktorí chorobu už prekonali, by podľa odporúčaní mali dostať po uplynutej dobe iba jednu injekciu.

Experti sa spoliehajú na "imunitnú pamäť" - očkovanie potom slúži len ako posilňovač. Ďalšie štáty by sa vraj v budúcnosti kvôli nedostatkom vakcín mohli pridávať.

"Ľuďom, už ktorí boli infikovaní, zostáva imunitná pamäť, či už mali príznaky choroby, alebo nie," uviedli zdravotní predáci z francúzskeho odborného panelu (HAS) vo vyhlásení.

"Tento fakt vedie HAS k odporúčaniu jednej dávky tým, ktorí boli infikovaní vírusom SARS-CoV-2, nehľadiac na to, kedy chorobu prekonali," pokračujú vedci. "Jedna dávka bude fungovať ako posilňovač (imunity)," dodáva HAS.

Injekcia by podľa vládnych poradcov mala byť podaná medzi tretím a šiestym mesiacom po prekonaní nákazy. Francúzski zdravotní odborníci sa tak stali prvými na svete, ktorí tento postup oficiálne navrhli, informoval web Euro News. Odporúčanie panelu teraz čaká na schválenie francúzskou vládou.

Návrh vychádza z výsledkov dvoch nezávislých štúdií uskutočnených minulý mesiac, ktoré porovnávali úroveň protilátok u ľudí, ktorí dostali dve dávky očkovania, a tých, ktorí dostali jednu dávku a predtým chorobou prešli.

Štúdie sa zhodli na tom, že druhí spomenutí mali prinajmenšom rovnakú, často aj silnejšiu imunitu, než pacienti po oboch injekciách.

Odborníci, ktorých vyspovedal denník Washington Post, tvrdia, že prevzaté údaje z francúzskeho návrhu využijú v budúcnosti ďalšie krajiny z dôvodu nedostatku vakcín.

"Je pravdepodobné, že podobné postupy uvidíme všade po svete, ak vezmeme do úvahy nedostatky dávok očkovania," povedal pre americký denník riaditeľ Inštitútu verejného zdravia berlínskej nemocnice Charité Tobias Kurth. Podľa informácií Washington Postu túto metódu začali zvažovať aj kanadskí vládni experti, pri širšej implementácii by údajne mohla ušetriť milióny dávok.

Kritici navrhovaného opatrenia namietajú, že štúdia, z ktorých stratégia vychádza, nepracovali s dostatočným počtom dát a vyzývajú podľa amerického denníka k podrobnejšiemu preskúmaniu predtým, než sa postup začne zavádzať.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.