Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.02.2021, 15:07 Aktualizované dňa 20.02.2021 o 15:55

Zlé správy z Ruska: potvrdili prvý prípad prenosu variantu vtáčej chrípky na človeka na svete

Variantom A (H5N8) sa nakazilo v decembri sedem pracovníkov hydinovej farmy na juhu Ruska.

Zlé správy z Ruska: potvrdili prvý prípad prenosu variantu vtáčej chrípky na človeka na svete
Zdroj: Reuters

Rusko dnes oznámilo, že zaznamenalo prvý prenos kmeňa vírusu vtáčej chrípky A (H5N8) na človeka. Podľa úradu na ochranu zdravia spotrebiteľov Rospotrebnadzor ide o prvú zistenú nákazu tohto druhu na svete.

O "významnom objave" úrad informoval Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO). Šéfka Rospotrebnadzoru Anna Popovová uviedla, že variantom A (H5N8) sa nakazilo v decembri sedem pracovníkov hydinovej farmy na juhu Ruska. 

WHO na svojich stránkach uvádza, že prenos vírusu A (H5N8) z vtákov na človeka nemožno vylúčiť. Pravdepodobnosť, že sa tak stane, je však podľa nej nízka.

Pripúšťa však, že k rozsiahlejším záverom doteraz nemala dostatok dát. Nákazy ľudí inými variantmi vtáčej chrípky H5N1, H7N9 a H9N2 sa preukázali už skôr.

Ohniska nákazy variantom vtáčej chrípky H5N8 doteraz okrem Ruska evidovala tiež Čína, niektoré európske krajiny a tiež štáty na Blízkom východe. Prenos vírusu sa však vo všetkých prípadoch odohrával iba medzi vtákmi.

Popovová uviedla, že nakazení sa cítia dobre a že priebeh ochorenia u nich bol mierny. Infekcia sa podľa nej ďalej nešírila. Šéfka Rospotrebnadzoru tiež zdôraznila, že sa neodohral prenos vírusu z nakazeného človeka na iného človeka. Nevylúčila však, že by sa v budúcnosti niečo také mohlo prihodiť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.