Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.02.2021, 12:52

Česko je pred kolapsom zdravotníctva. Kapacita nemocníc sa blíži k úplnému vyčerpaniu

  • Aktuálne je voľná kapacita nemocníc v Česku 15 percent. Vyčerpaná by mohla byť o dva až tri týždne.
  • Údaje z českých nemocníc ukazujú, že problém s nedostatkom lôžok intenzívnej starostlivosti je najhorší za celú dobu pandémie.
  • Štandardná kapacita je z celorepublikového hľadiska úplne zaplnená.
Česko je pred kolapsom zdravotníctva. Kapacita nemocníc sa blíži k úplnému vyčerpaniu
Zdroj: Mafra/Petr Topič

Lôžka aj personál pre intenzívnu starostlivosť sa v Česku blížia k vyčerpaniu, oznámilo tamojšie ministerstvo zdravotníctva. Teraz rokuje o pomoci neštátnych nemocníc a ambulantných špecialistov. Situácia je kritická napríklad v okrese Cheb či v Královohradeckom kraji. Nemocnice sú tam natoľko plné, že musia prevážať pacientov inam.

"Narastá počet pacientov, ktorí vyžadujú intenzívnu starostlivosť," povedal na začiatku tlačovej konferencie námestník ministra zdravotníctva Vladimír Černý. Do niekoľkých týždňov môže podľa neho dôjsť k vyčerpaniu kapacity práve intenzívnych lôžok. "Je nutné túto situáciu vnímať ako inú katastrofu či pandémiu, ktorá ľudstvo postihla," povedal.

​Kapacita lôžok v Česku sa podľa neho blíži k svojmu limitu. "Začíname hovoriť o výpomoci zo zahraničia. Zatiaľ jediná oficiálna ponuka prišla z Nemecka, ktoré ponúklo miesto pre deväť pacientov," uviedol. "Súčasná voľná kapacita nemocníc v Česku je plošne zhruba na 15 percentách," povedal námestník Černý. Vyčerpaná, teda pod päť percent, by mohla byť o dva až tri týždne.

Už siahajú do rezerv

Údaje z českých nemocníc ukazujú, že problém s nedostatkom lôžok intenzívnej starostlivosti je najhorší za celú dobu pandémie. Štandardná kapacita je z celorepublikového hľadiska úplne zaplnená, v túto chvíľu už sa siaha do rezerv vytvorených na jeseň.

Pokiaľ nebudú kapacity v Česku stačiť, pomôžu podľa ministerstva lekári z Červeného kríža. "Môžeme preškolených laikov zamerať na pomoc pacientovi - pomáhať mu so stravou či hygienou," povedal Richard Smejkal z Červeného kríža. Podľa neho aktivácia týchto tímov prebieha cez krajských koordinátorov.

Zaočkovanosť lekárov je cez 70 percent

Vrchol epidémie podľa krajského koordinátora pre Královohradecký kraj Pavla Dostála nastal v danom kraji v novembri. "Siahli sme si na dno. Bez pomoci iných regiónov by sme neboli schopní situáciu zvládnuť," uviedol koordinátor jedného z najpostihnutejších krajov v Česku.

Dostál upozornil, že vo vážnom stave sú v nemocniciach teraz aj mladšie ročníky. "Je to skutočne nový fenomén. Bežne sledujeme štyridsiatnikov, ventilovaných pacientov s najťažšími priebehmi. Vírus sa správa inak a zasahuje mladšiu populáciu," povedal Dostál.

​Hoci sa kapacity JIS blížia k vyčerpaniu, o aktivácii záložnej poľnej nemocnice v Brne ministerstvo neuvažuje. "Nie je dostatok kvalifikovaného personálu. To je hlavný problém," zareagoval námestník Černý.

Podľa zástupcov českého ministerstva zdravotníctva by sa mohlo začať postupne prejavovať očkovanie zdravotníckeho personálu. Šéf českých zdravotníckych štatistikov Ladislav Dušek povedal, že vďaka očkovaniu klesá počet nakazených zdravotníkov. "Počet z hodnôt okolo deväťtisíc kumulatívne po Vianociach na 2 700," doplnil Dušek a dodal: "Som presvedčený, že nákaza v tejto profesii vymizne." Zaočkovanosť lekárov je v súčasnej dobe cez 70 percent.

Hoci Dušek naznačil, že sa vďaka očkovaniu darí znižovať počty nakazených medzi zdravotníkmi, námestník Černý na otázku povedal, že v Česku je niekoľko desiatok tisíc nevyočkovaných vakcín AstraZeneca. Bližšie to však nechcel komentovať.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.