Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.02.2021, 18:06

Rakúsko chce zaviesť covidové "zelené pasy." Cieľom je nezostať v trvalom lockdowne, tvrdí Kurz

Zelené pasy by umožnili znovu otvoriť nielen turistiku, ale aj športové či kultúrne podujatia a gastronómiu.

Rakúsko chce zaviesť covidové "zelené pasy." Cieľom je nezostať v trvalom lockdowne, tvrdí Kurz
Zdroj: Reuters

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz chce zaviesť v krajine takzvané zelené pasy pre očkovaných, vyliečených a negatívne testovaných na koronavírus aj v prípade, že sa na tomto pláne nezhodne celá Európska únia.

Začať fungovať by tieto certifikáty mali podľa jeho predstáv už na jar, informovala dnes agentúra APA.

"Tento projekt musí byť každopádne realizovaný na jar. Keď nie v celej Európe, aj na národnej úrovni so zodpovedajúcimi dohodami s ďalšími štátmi, kde bude platiť niečo podobné," povedal Kurz pred začiatkom dnešného videosummitu, na ktorom lídri Únie debatujú o ďalšom spoločnom postupe proti nákaze.

Podľa Kurza túto myšlienku podporujú napríklad Grécko, Taliansko a Španielsko, kde hrá rovnako ako v Rakúsku veľkú úlohu cestovný ruch.

Štáty západnej Európy to však považujú za predčasné a zdôrazňujú, že prípadné zavedenie zelených pasov nesmie diskriminovať neočkovaných ľudí. V spoločnom vyhlásení sa preto zrejme objaví len výzva k ďalšiemu hľadaniu jednotných kritérií.

Zelené pasy by umožnili znovu otvoriť nielen turistiku, ale aj športové či kultúrne podujatia a gastronómiu, povedal kancelár s tým, že vzorom pre Rakúsko je v tomto ohľade Izrael, kde je podobný systém už v prevádzke.

Hlavným cieľom podľa Kurza je "nezostať v trvalom lockdowne".

Námietky kritikov, že neočkovaní budú ukrátení na svojich právach, odmietol kancelár s tým, že títo ľudia budú mať stále možnosť nechať sa otestovať na koronavírus.

"Nehovoríme o vakcinačnom pase, ale o digitálnom zelenom pase," zdôraznil. Očkovanie podľa neho bude len jednou z možností, ako vlastníctvo zeleného pásu dosiahnuť.

Nárok naň budú mať ako vyliečení, ktorí sú nejaký čas proti covidu-19 imúnni, tak aj práve negatívne testovaní.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.