Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.02.2021, 15:43

Už aj Rakúsko, Kurz riešil s Putinom možnosť výroby a dovozu Sputnika

K telefonátu došlo v čase, keď EÚ čelí kritike za pomalý priebeh hromadného očkovania súvisiaci s meškaním dodávok vakcín.

Už aj Rakúsko, Kurz riešil s Putinom možnosť výroby a dovozu Sputnika
Zdroj: TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin a rakúsky kancelár Sebastian Kurz počas piatkového telefonátu hovorili o možných dodávkach a spoločnej výrobe ruskej vakcíny Sputnik V proti novému koronavírusu. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie Kremľa.

"Detailne sme diskutovali o otázkach boja proti šíreniu nákazy koronavírusom vrátane možnosti dodávky ruskej vakcíny Sputnik V do Rakúska a spustenia spoločnej výroby," uviedol Kremeľ vo vyhlásení.

Rozhovor podľa agentúry TASS iniciovala rakúska strana. Obe krajiny sa zhodli, že v tejto záležitosti zostanú v úzkom kontakte.

K telefonátu došlo v čase, keď EÚ čelí kritike za pomalý priebeh hromadného očkovania súvisiaci s meškaním dodávok vakcín.

Ruskú vakcínu chce aj Matovič

Zatiaľ čo napríklad Maďarsko už ruskú vakcínu Sputnik V zaregistrovalo, niektoré členské štáty EÚ vrátane Nemecka či Španielska uviedli, že by o túto očkovaciu látku mali záujem v prípade, že ju schvália európske regulačné úrady.

Možnosť očkovať Sputnikom je v hre aj na Slovensku. Vláda o tom rokovala minulý týždeň, strana Za ľudí však uznesenie o nákupe vakcíny, ktorá ešte nie je v Európskej únii schválená, vetovala.

​Vakcínu môže napriamo nakúpiť minister zdravotníctva Marek Krajčí, ten sa však ešte nerozhodol. Premiér Igor Matovič tvrdí, že sa mu pre Slovensko podarilo zabezpečiť dva milióny dávok. 

Vakcína je účinná a bezpečná

Rusko túto vakcínu schválilo na použitie vlani v auguste, a to ešte pred rozsiahlymi klinickými štúdiami, čo vyvolalo znepokojenie.

Odborný lekársky časopis The Lancet však vo februári zverejnil výsledky štúdie, podľa ktorej je ruská vakcína bezpečná a má účinnosť viac ako 90 percent.

Vakcínu Sputnik V podľa Ruského fondu priamych investícií (RDIF), ktorý spolufinancoval jej vývoj, zaregistrovalo už viac než 35 krajín sveta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.