Mjanmarské bezpečnostné sily rozháňali v nedeľu protesty proti vojenskému prevratu po celej krajine. Objavili sa správy o najmenej troch zabitých demonštrantoch, informovala agentúra AFP.
Vojenská junta tento víkend zintenzívnila používanie sily proti rozsiahlemu hnutiu demonštrantov, ktorí žiadajú, aby sa armáda vzdala moci a prepustila zosadených civilných lídrov vrátane de facto premiérky Aun Schan Su Ťij.
Strieľali bez varovania
Policajti a vojaci už v uplynulých týždňoch opakovane nasadili voči protestujúcim gumové projektily, slzotvorný plyn či vodné delá v snahe potlačiť kampaň občianskej neposlušnosti, pričom v ojedinelých prípadoch použili aj ostrú muníciu.
Pri nedeľňajšom zásahu bezpečnostných síl proti zhromaždeniu v meste Dawej na južnom pobreží zastrelili troch mužov a ďalších najmenej 20 ľudí utrpelo zranenia, uviedli podľa AFP miestny dobrovoľný záchranár i tamojšie médiá.
V najväčšom mjanmarskom meste Rangúne začala polícia rozháňať účastníkov jedného z protestov v centre len niekoľko minút po jeho plánovanom začiatku.
Miestna učiteľka podľa AFP uviedla, že policajti strieľali bez varovania, pričom viacerí ľudia utrpeli zranenia a ďalší sa snažili ukryť.
Prevrat
Po sobotňajších násilných zásahoch voči demonštráciám hlásili aktivisti ďalších niekoľko sto zatknutých. Bezpečnostné zložky zadržali aj viacerých novinárov dokumentujúcich ich zásahy vrátane fotografa agentúry Associated Press (AP) v Rangúne.
Od prevratu, pri ktorom sa armáda chopila moci 1. februára, sa v Mjanmarsku konajú rozsiahle demonštrácie a hnutie občianskej neposlušnosti vyzýva štátnych zamestnancov na štrajk.
Prevrat a následne násilie si vyslúžili aj ostré medzinárodné odsúdenie a juntu na odovzdanie moci vyzvali okrem iných USA i Európska únia.
Su Ťij nevideli na verejnosti, odkedy ju počas prevratu zadržali v hlavnom meste Nepjito. Pred súd ju majú predviesť v pondelok na základe obvinení z držby nelegálne dovezených vysielačiek a porušenia pandemických obmedzení verejného zhromažďovania.