Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.03.2021, 14:18 Aktualizované dňa 01.03.2021 o 14:48

Francúzsky exprezident Sarkozy je vinný z korupcie, odsúdili ho na rok väzenia

Nicolas Sarkozy je druhým francúzskym prezidentom usvedčeným z korupcie v novodobej histórii krajiny.

Francúzsky exprezident Sarkozy je vinný z korupcie, odsúdili ho na rok väzenia
Zdroj: Reuters

Parížsky súd dnes uznal francúzskeho exprezidenta Nicolasa Sarkozyho za vinného z korupcie a obchodovania s vplyvom a uložil mu trojročný trest, z toho jeden rok nepodmienečne.

Súd uviedol, že Sarkozy bude mať možnosť požiadať o odpykanie trestu doma s elektronickým náramkom.

Šesťdesiatšesťročný Sarkozy je podľa agentúry Reuters po Jacquesovi Chiracovi druhým bývalým francúzskym prezidentom usvedčeným z korupcie v novodobej histórii krajiny.

Obžaloba pre niekdajšieho šéfa Elyzejského paláca žiadala odňatie slobody v dĺžke štyroch rokov, z toho dva roky podmienečne.

Uzavreli nečestnú dohodu

Podľa súdu je Sarkozy vinným z pokusu o podplácanie sudcov a z nedovoleného ovplyvňovania.

V prípade sú ďalšími obžalovanými niekdajší Sarkozyho advokát Thierry Herzog a bývalý sudca Gilbert Azibert.

Trojica medzi sebou podľa francúzskej justície uzavrela nečestnú dohodu, ktorá bola odhalená vďaka odpočúvaniu Sarkozyho telefónu v roku 2014.

Sarkozy a Herzog sa údajne od Aziberta pokúšali získať informácie o prebiehajúcom procese, na oplátku mu ponúkali podporu pri kandidatúre na prominentný post v Monaku.

Čelí ďalším obvineniam

Sarkozy, ktorý bol prezidentom v rokoch 2007 až 2012, niekoľkým obvineniam čelil už v minulosti a ďalší proces ho čaká už tento mesiac.

Pred súdom má stáť v kauze označovanej Bygmalion pre podozrenie z ilegálneho financovania prezidentskej volebnej kampane v roku 2012.

Súd pre vyšetrovanie závažnej trestnej činnosti tiež 15. januára oznámil, že Sarkozyho vyšetruje v súvislosti s jeho poradenskou činnosťou v Rusku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.