Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.03.2021, 22:10

Nový Zéland zasiahli dnes tri zemetrasenia, hrozia cunami

Riziko ničivého cunami je podľa agentúry skutočné, píše Reuters.

Nový Zéland zasiahli dnes tri zemetrasenia, hrozia cunami
Zdroj: Reuters

Nový Zéland dnes zasiahlo už tretie zemetrasenie, úrady varujú pred cunami a nariadili evakuáciu niektorých oblastí, píše AFP.

Zatiaľ posledné dnešné zemetrasenie, so silou osem stupňov, zasiahlo Kermadekove ostrovy.

Predtým počas dneška v rovnakej oblasti namerali otrasy so silou 7,4 stupňa.

Skoro ráno tamojšieho času zasiahli Nový Zéland o 900 kilometrov inde otrasy so silou 7,2 stupňa, píše agentúra Reuters. Zatiaľ neboli hlásené žiadne zranenia ani škody na majetku.

Vládna agentúra pre zvládanie mimoriadnych udalostí NEMA občanov upozornila, že sa majú evakuovať hoci nemuseli pocítiť záchvevy zeme. Riziko ničivého cunami je podľa agentúry skutočné, píše Reuters.

Obyvatelia novozélandského Severného ostrova dnes skoro ráno pocítili otrasy pôdy, úrady vydali varovanie pred možnou vlnou cunami do vzdialenosti 300 kilometrov od epicentra zemetrasenia, ktoré bolo neskôr opäť odvolané.

Ranné zemetrasenie malo silu 6,9 stupňa podľa Americkej geologickej služby USGS, rovnakú hodnotu nameralo aj Európske seizmologické stredisko EMSC.

Otrasy nastali o 2:27 miestneho času (14:27 SEČ) približne 180 kilometrov od mesta Gisborne, ktoré má 35-tisíc obyvateľov. Zemetrasenie bolo v hĺbke desať kilometrov, teda pomerne blízko k povrchu.

Novozélandské monitorovacie stredisko Geonet vyhodnotilo silu zemetrasenia na 7,2 stupňa. Na stránkach Geonetu popísalo viac ako 60-tisíc ľudí, že zemetrasenie pocítili, z toho 75 ľudí ho opísalo ako "extrémne" a 282 ako "silné", píše agentúra Reuters.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.