Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.03.2021, 17:15

Rakúsko stiahlo šaržu vakcíny od AstraZeneca, prešetruje úmrtie

Stiahnutie šarže rakúsky úrad považuje za preventívne opatrenie. AstraZeneca uviedla, že poskytne pri vyšetrovaní plnú súčinnosť.

Rakúsko stiahlo šaržu vakcíny od AstraZeneca, prešetruje úmrtie
Zdroj: Reuters

Rakúsky liekový regulátor dnes nechal stiahnuť jednu šaržu vakcíny od britsko-švédskej spoločnosti AstraZeneca. Úrad prešetruje dva prípady možných závažných komplikácií po podaní látky v dolnorakúskom Zwettli, uviedla agentúra Reuters.

Jeden z týchto prípadov je smrteľný. Stiahnutie šarže úrad považuje za preventívne opatrenie. AstraZeneca uviedla, že poskytne pri vyšetrovaní plnú súčinnosť.

​Prípad sa týka dvoch žien, ktoré podľa rakúskej tlače pracovali ako zdravotné sestry v nemocnici vo Zwettli a dostali očkovanie z rovnakej šarže. Jedna žena zomrela v dôsledku vážnych problémov so zrážaním krvi, druhá je vo vážnom stave s pľúcnou embóliou.

"V súčasnosti neexistujú dôkazy preukazujúce príčinný vzťah s očkovaním," uviedol rakúsky úrad. Dodal, že problémy s krvácaním medzi opísanými vedľajšími účinkami očkovania nie sú.

Podľa hovorcu spoločnosti AstraZeneca neboli potvrdené žiadne prípady vážnych komplikácií vyvolaných očkovacou látkou. Klinické testy a údaje zhromaždené pri očkovaní ukazujú, že preparát od britsko-švédskej spoločnosti je bezpečný a účinný, uviedol Reuters.

Liekový regulátor v susednom Nemecku uviedol, že vedľajšie účinky zaznamenané od konca januára do konca februára sa nevymykajú výsledkom klinických testov látky. V tom období bolo v Nemecku podaných viac ako 360-tisíc dávok tohto preparátu.

Minister Marek Krajčí oznámil v tomto týždni zmenu očkovacej stratégie:

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.