Po nákaze vysoko nákazlivým variantom koronavírusu, ktorý sa prvýkrát objavil v Británii a následne sa rozšíril po celom svete, umiera o desiatky percent viac ľudí, než u doteraz prevládajúcich verziách vírusu.
Podľa agentúry Reuters to vyplýva zo štúdie britských vedcov zverejnenej dnes v odbornom časopise British Medical Journal.
Bádatelia porovnávali v Británii úmrtnosť ľudí nakazených novým variantom označovanú ako B.1.1.7 s úmrtnosťou u ďalších verzií vírusu. Takzvaná britská mutácia koronavírusu spôsobila 227 úmrtí vo vzorke necelých 55-tisíc infikovaných osôb, z rovnako veľkého počtu nakazených inými variančtmi zomrelo 141 ľudí.
"Keď to spojíme s jej schopnosťou rýchlo sa šíriť, robí to z B.1.1.7 hrozbu, ktorú je potrebné brať vážne," povedal k záveru výskumu jeho spoluautor Robert Challen.
B.1.1.7 obsahuje vo svojom genetickom kóde 23 rôznych mutácií, čo je pomerne veľa. Vedci pritom už pôvodne došli k záveru, že sa kvôli niektorým zmenám lepšie šíri.
Britské štúdie uvádzajú, že sa prenáša asi o 40 až 70 percent ľahšie, než predtým dominantné typy koronavírusu.
Takzvanú britskú variantu objavili vedci prvýkrát vlani v septembri, od tej doby sa rozšírila do viac ako stovky svetových krajín. Podľa najnovších informácií, ktoré včera zverejnil Úrad verejného zdravotníctva, je britská mutácia na Slovensku výrazne dominantná.
Vyskytuje sa až v 90 percentách prípadov u nás.
Úrad doplnil, že prevalencia britského variantu a rýchlosť, akou sa stal dominantným variantom na území Slovenska, jednoznačne dokazujú, že je potrebné naďalej prísne dodržiavať nastavené protiepidemické opatrenia.