TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Poľský premiér po stretnutí s Blinkenom vyzval na sprísnenie sankcií voči Rusku

05.03.2022, 13:12
Autor:
TASRTASR
Šéf americkej diplomacie navštívil Poľsko deň po tom, ako sa zúčastnil na mimoriadnom zasadnutí ministrov zahraničných vecí krajín NATO, ktoré sa zaviazalo k navýšeniu podpory pre východných členov Aliancie.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki vyzval na ďalšie sprísnenie sankcií uvalených na Rusko vrátane odrezania všetkých ruských bánk od medzibankového platobného systému SWIFT. Uviedol to po stretnutí s americkým ministrom zahraničných vecí Antonym Blinkenom v meste Rzeszów na juhovýchode Poľska.

Morawiecki a Blinken sa rozprávali o ďalšom sprísnení sankcií a zmrazovaní aktív Moskvy, ktoré by podľa poľského premiéra mali mať "zdrvujúci" účinok pre ruskú ekonomiku.

​Morawiecki ďalej uviedol, že sa s Blinkenom dohodli na potrebe ešte posilniť východné krídlo NATO. Poľsko v tejto súvislosti žiada vyslanie ďalších amerických vojakov na svoje územie. Momentálne sa ich v Poľsku nachádza viac ako 10.000, pripomína AP.

Šéf americkej diplomacie navštívil Poľsko deň po tom, ako sa zúčastnil na mimoriadnom zasadnutí ministrov zahraničných vecí krajín NATO, ktoré sa zaviazalo k navýšeniu podpory pre východných členov Aliancie.

Mesto Rzeszów je od ukrajinských hraníc vzdialené približne 80 kilometrov a na miestnom letisku pristáva veľké množstvo humanitárnych aj vojenských zásielok zo Západu, vysvetľuje AP.

"Poľsko nikdy neuzná územné zmeny, ktoré sú dôsledkom nevyprovokovanej, nezákonnej agresie," zdôraznil po stretnutí s Blinkenom poľský minister zahraničných vecí Zbigniew Rau.

Šéf poľskej diplomacie tiež poznamenal, že jeho krajina prijala už 700-tisíc utečencov z Ukrajiny a v nasledujúcich týždňoch očakáva ďalšie státisíce, ak sa ruské vojská nestiahnu.

Členské krajiny EÚ v stredu súhlasili s vylúčením viacerých ruských bánk zo systému SWIFT, ktorý je dominantným svetovým systémom finančných správ.

Únia však neodpojila od systému SWIFT banky Sberbank a Gazprombank, ktoré sú hlavnými sprostredkovateľmi platieb za energiu v EÚ. Členské krajiny eurobloku vyjadrili obavy, že sankcionovanie týchto dvoch finančných inštitúcií povedie k nárastu cien energií v Európe.

01 - Modified: 2023-01-30 20:59:59 - Feat.: - Title: Zelenskyj: Rusko začalo so svojou veľkou odplatou. Počet vojakov na fronte stúpa 02 - Modified: 2023-01-30 16:02:14 - Feat.: - Title: Prokremeľskí demonštranti pokrikovali na novú veľvyslankyňu USA v Moskve 03 - Modified: 2023-01-30 15:57:03 - Feat.: - Title: NATO dočasne prevelilo do Rumunska tri lietadlá typu AWACS 04 - Modified: 2023-01-30 15:32:21 - Feat.: - Title: Rusko je najväčším investorom v Iráne, predbehlo tam Čínu 05 - Modified: 2023-01-30 14:47:57 - Feat.: - Title: Letecká spoločnosť Ryanair spustila nábor zamestnancov na Ukrajine, očakáva návrat po vojne
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
31. január 2023 00:50