Brazília prvýkrát prekonala hranicu 2000 úmrtí kvôli covidu-19 za jediný deň. Za posledných 24 hodín pribudlo v tejto latinskoamerickej krajine 2286 obetí a skoro 80-tisíc nových prípadov nákazy koronavírusom, uviedla s odkazom na údaje ministerstva zdravotníctva agentúra Reuters.
Brazílskemu zdravotníctvu hrozí kvôli rýchlemu postupu pandémie kolaps. Väčšina metropol štátov brazílskej federácie už nemá takmer žiadne voľné lôžka intenzívnej starostlivosti, oznámil štátny inštitút Fiocruz.
Jediné riešenie
Podľa expertov je jedinou možnosťou, ako situáciu zlepšiť, zavedenie celonárodných opatrení, tie však zatiaľ vyhlasujú iba jednotlivé štáty brazílskej federácie. Prezident Jair Bolsonaro národné obmedzenia odmieta.
Za posledný týždeň eviduje Brazília priemerne 1570 úmrtí denne a počty evidovaných nákaz majú rastúci trend už niekoľko týždňov.
Podľa najnovšej bilancie pribudlo za 24 hodín 79 876 nakazených, o deň skôr to bolo 70 764. V oboch prípadoch ide o jedny z najvyšších údajov od začiatku pandémie.
Celkovo sa už v tejto najväčšej latinskoamerickej krajine potvrdilo 11,2 milióna prípadov nákazy a 270 656 ľudí nakazených covidom-19 zomrelo.
Vakcinácia je pomalá
Z hľadiska počtu obetí je Brazília druhou najviac postihnutou krajinou na svete po Spojených štátoch, v počte chorôb je tesne tretia po USA a Indii.
"Boj s covidom-19 sme prehrali už v roku 2020 a nie je najmenšia šanca, že by sme tento tragický trend zvrátili v prvej polovici tohto roka," citovala agentúra AFP epidemiológa z inštitútu Fiocruz Jesema Orellana. "Môžeme len dúfať v zázrak masového očkovania či radikálne zmeniť riadenie opatrenia," dodal.
Prvú dávku vakcíny pritom v krajine dostali doteraz len asi štyri percentá populácie, obe dávky 1,4 percenta.
Brazília zatiaľ očkuje čínsku vakcínou CoronaVac a vakcínou britsko-švédskej firmy AstraZeneca, aj ona sa však stretáva s nedostatkom preparátov. Guvernér štátu Sao Paulo Joao Doria minulý týždeň uviedol, že jeho regionálna vláda kúpi 20 miliónov dávok ruskej vakcíny Sputnik V, hoci tá zatiaľ nemá v krajine povolenie agentúry pre liečivá.
Výskumný ústav Fiocruz v utorok uviedol, že v metropolách 25 z 27 brazílskych štátov je zaplnených viac ako 80 percent lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti. V 15 z týchto veľkých miest je to už 90 percent. Nárast prípadov pripisujú experti šíreniu nákazlivejšej mutácii vírusu, ktorá má podľa nich zrejme pôvod v amazonskom meste Manaus.