Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.03.2021, 15:04

Covid pas: Európska komisia ukázala, ako bude vyzerať cestovanie. Sputnik neodpísala

V covidpase budú informácie, či boli ľudia zaočkovaní alebo či podstúpili test a mali negatívny výsledok.

Covid pas: Európska komisia ukázala, ako bude vyzerať cestovanie. Sputnik neodpísala
Zdroj: Reuters

Európska komisia navrhla digitálny covidový pas, ktorý by umožnil cestovať ľuďom očkovaným proti covidu, negatívne testovaným či vyliečeným. Oznámila to šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Verí, že do konca leta by mohlo byť zaočkovaných 70 percent ľudí v Európskej únii.

V covidpase budú informácie, či boli ľudia zaočkovaní alebo či podstúpili test a mali negatívny výsledok, ak zatiaľ vakcínu nedostali alebo dostať nemohli. Prípadne by nechýbali údaje o prekonaní choroby covid-19, a teda fakt, že daný človek má protilátky.

Pomôže obnoviť slobodu pohybu

"Certifikát zaistí, že výsledky budú vzájomne uznávané naprieč členskými štátmi. Tým covidpas pomôže znovu obnoviť slobodu pohybu," uviedla predsedníčka.

Ďalej spomenula, že čoskoro skončí prvý štvrťrok, kedy sa v rámci Európskej únie očkuje. "Do konca leta môžeme zaočkovat 70 percent dospelej populácie," uviedla von der Leyenová.

Komisia očakáva 55 miliónov dávok novo schválenej jednodávkovej vakcíny Johnson & Johnson, 200 miliónov dávok Pfizeru, 300 miliónov Moderny a 70 miliónov AstraZeneca. V prípade poslednej menovanej vakcíny ide o pokles zo sľubovaných 180 miliónov dávok.

Všetky štyri vakcíny schválila Európska agentúra pre lieky a v covid pase budú automaticky uznané. V prípade ďalších doposiaľ neschválených vakcín, ako napríklad Sputnik alebo čínsky Sinopharm, bude mať konečné slovo členská krajina. Tá bude môcť rozhodnúť, či vakcínu uzná alebo nie.

Von der Leyenová varovala, že sa epidemiologická situácia zhoršuje a mnoho štátov zápasí s treťou vlnou a mutáciami koronavírusu. "Musíme zrýchliť vakcináciu," apelovala.

Chýba jednota v krajinách

Takzvaný covidpas umožní zaočkovaným občanom Európskej únie voľnejšie cestovať za pracovnými aj turistickými účelmi v rámci členských krajín. Na práva, ktoré budú s týmto pasom spojené, však nemajú krajiny jednotný názor.

Dátum 17. marec potvrdil tiež český minister zahraničia Tomáš Petříček. Na konferencii ČSSD povedal, že covidpas nesmie byť diskriminačný voči tým, ktorí sa očkovať z nejakých dôvodov nebudú môcť.

V praxi sa však zvýhodnením pre očkovaných a znevýhodnením pre tých druhých nikto nepochybne nevyhne, existencii elektronického preukazu by inak chýbal zmysel. To nepriamo Petříček napokon potvrdil slovami, že keď epidémia skončí, covidpas potrebný už nebude. Odhadol, že to nastane na budúci rok.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.