Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.03.2021, 17:27 Aktualizované dňa 18.03.2021 o 21:14

Vakcína AstraZeneca nezvyšuje riziko zrazenín, hlási EMA. Viaceré krajiny obnovia očkovanie

Agentúra skúmala možné vedľajšie účinky látky, kvôli ktorým viaceré krajiny dočasne prestali vakcínu používať.

Vakcína AstraZeneca nezvyšuje riziko zrazenín, hlási EMA. Viaceré krajiny obnovia očkovanie
Zdroj: TASR

Vakcína firmy AstraZeneca je bezpečná a jej používanie nezvyšuje riziko vzniku krvných zrazenín.

Uviedla to dnes Európska agentúra pre lieky (EMA), ktorá skúmala možné vedľajšie účinky látky, kvôli ktorým viaceré krajiny dočasne prestali vakcínu používať.

Výhody vakcíny proti covidu-19 podľa EMA stále prevyšujú možné riziká. Úplne vylúčiť spojitosť medzi vakcínou a niekoľkými výnimočnými prípady ťažkostí zatiaľ nemožno a ich skúmanie bude pokračovať, dodala agentúra.

Experti z výboru pre riziká EMA vylúčili problémy s kvalitou šarží vakcín dočasne stiahnutých v krajinách Únie.

"Výbor dospel tiež k záveru, že vakcína nie je spojená s celkovým zvýšením rizika vzniku tromboembólie alebo krvných zrazenín," oznámila šéfka EMA Emer Cookeová.

Očkovanie v uplynulých dňoch pozastavila zhruba polovica krajín Európskej únie vrátane Nemecka, Francúzska či Talianska, ktoré čakali na stanovisko agentúry. Slovensko patrí ku krajinám, ktoré vakcínu používať neprestali.

Nemecko, Taliansko, Francúzsko, Cyprus, Litva či Lotyšsko od piatku obnovia očkovanie vakcínou od britsko-švédskej firmy.

Španielsko obnoví očkovanie touto vakcínou podľa miestnych médií v stredu, dovtedy ešte zhodnotí, ktorej skupine obyvateľov ju začne podávať. Švédsko a Nórsko sa rozhodnú budúci týždeň, uviedla agentúra AFP.

V piatok sa nechajú vakcínou od firmy AstraZeneca očkovať aj premiéri Británie a Francúzska Boris Johnson a Jean Castex.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.