Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.03.2021, 19:31

Vakcína Johnson & Johnson dorazí do EÚ už o pár týždňov, čaká na ňu aj Slovensko

Termín dodávky vakcíny od americkej spoločnosti potvrdil český minister zdravotníctva.

Vakcína Johnson & Johnson dorazí do EÚ už o pár týždňov, čaká na ňu aj Slovensko
Zdroj: Reuters

Vakcína proti koronavírusu od spoločnosti Johnson & Johnson príde do Európskej únie 16. apríla. Vakcína bude určená na očkovanie praktickými lekármi. V piatok to oznámil český minister zdravotníctva Jan Blatný. Informácie priniesol spravodajský portál Novinky.cz.

Minister Blatný povedal, že v priebehu apríla by do členských krajín EÚ mali prísť tri milióny vakcín. V máji by malo pribudnúť ďalších 13 miliónov a v júni už 39 miliónov.

​Podľa ministra z toho vyplýva, že už v apríli bude možné touto jednodávkovou vakcínou zaočkovať niekoľko desiatok tisíc ľudí v Česku.

Podobná situácia by mala byť aj na Slovensku. Na celkovom množstve očkovacích látok má naša krajina podiel 1,22 percenta. To znamená 36-tisíc vakcín Johnson & Johnson v apríli, 158-tisíc v máji a 475-tisíc v júni. Ide však len o hrubý prepočet a konkrétne počty a termíny ešte musí potvrdiť ministerstvo zdravotníctva.

Očkovacia stratégia českého ministerstva zdravotníctva počítala apríli s dodaním 185.000 dávok vakcíny Johnson & Johnson. V máji a júni majú byť dodávky rovnaké, v ďalších mesiacoch sa podľa stratégie majú dodávky pohybovať na úrovni 400-tisíc dávok.

​Európska únia predtým schválila na očkovanie aj vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Všetky sa podávajú v dvoch dávkach. V Česku zatiaľ vpichli ľuďom 1,2 milióna dávok vakcín proti koronavírusu, ukončené očkovanie má 340 921 ľudí.

Na Slovensku už dostalo prvú dávku 488 134 ľudí a 229 980 má za sebou kompletný očkovací cyklus.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.