Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.03.2021, 22:31

Biden pri stúpaní do Air Force One viackrát zakopol, hovorkyňa to musela vysvetľovať

Americký prezident odcestoval do Atlanty, kde bude riešiť aj nedávne útoky na kozmetické a masážne salóny.

Biden pri stúpaní do Air Force One viackrát zakopol, hovorkyňa to musela vysvetľovať
Zdroj: TASR/AP

Americký prezident Joe Biden vyzval Kongres na prijatie osobitného zákona určeného na boj s nenávistnými činmi spojenými s pandémiou covidu-19.

Urobil tak pred dnešnou cestou do Atlanty, kde bude vo svetle nedávneho útoku na tri kozmetické a masážne salóny rokovať so zástupcami miestnej komunity Američanov ázijského pôvodu.

Americké médiá komentujú takisto Bidenov nástup do prezidentského lietadla Air Force One, pri ktorom 78-ročný demokrat niekoľkokrát zakopol. Jeho hovorkyňa potom uviedla, že prezident je v poriadku.

Zmena programu

Polícia zatkla v súvislosti s utorkovými útokmi, ktoré stáli život osem ľudí vrátane šiestich žien ázijského pôvodu, 21-ročného belocha Roberta Aarona Longa, ktorý sa k činom priznal. Biden dnes vo vyhlásení uviedol, že hoci je motív jeho útoku zatiaľ neznámy, čelí USA "pokračujúcej kríze násilností motivovaných otázkami pohlavia a namierených proti Aziatom".

"Je čas, aby Kongres stanovil a rozšíril už existujúce pravidlá, ktoré sa týkajú týchto činov, pretože každá osoba v našej krajine si zaslúži žiť svoje životy v bezpečí, s dôstojnosťou a s rešpektom," píše sa vo vyjadrení.

​Biden cestoval do Atlanty so svojou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou, s ktorou mali pôvodne v meste propagovať nedávno prijatý masívny balík na pomoc americkej ekonomike zasiahnutej pandémiou koronavírusu.

Vzhľadom na utorkové útoky však účel svojej cesty pozmenili a budú sa sústrediť predovšetkým na nárast násilností namierených proti Američanom ázijského pôvodu.

Ten viacerí experti spájajú s rétorikou niektorých lídrov vrátane exprezidenta Donalda Trumpa, ktorý v minulosti označoval koronavírus za "čínsky vírus" či za "kung flu", pričom flu je po anglicky chrípka.

Zakopnutia v centre pozornosti

Biden s Harrisovou navštívia aj miestnu pobočku Strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb, kde budú s miestnymi činiteľmi hovoriť o stave boja s pandémiou v Georgii.

​Stretnú sa aj s niekdajšou kandidátkou na guvernérku tohto južanského štátu Stacey Abramsovou, ktorej dlhoročné snahy o privedenie čo najviac nových voličov k urnám stojí podľa expertov do značnej miery za nedávnymi významnými volebnými úspechmi demokratov.

Georgia pomohla po desaťročiach stabilnej podpory republikánov k víťazstvu Bidenovi a zabezpečila demokratom kontrolu v Senáte, keď tam na začiatku roka vyhrali dvojicu volieb ich kandidáti. Republikáni však teraz čelia kritike kvôli tomu, že sa podľa demokratov snažia niektorým voličom prístup k urnám znovu skomplikovať.

Pozornosť médií dnes prilákalo Bidenovo opakované zakopnutie na ceste do Boeingu 747, ktorý využíva ako svoje prezidentské lietadlo s označením Air Force One.

Zástupkyňa hovorca Bieleho domu Karine Jean-Pierreová následne na palube novinárom povedala, že prezident je "na 100 percent v poriadku" a že jeho zakopnutia má zrejme na svedomí silný vietor.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.