Európska oceliarska asociácia dlhodobo žiada Európsku komisiu, ktorej šéfka je Ursula von der Leyenová, o obmedzenie lacného dovozu z Ázie.TASR
StoryEditor

Von der Leyenová pohrozila AstraZenece zákazom vývozu, ak nebude plniť dohody

20.03.2021, 13:32
Autor:
TASRTASR
Von der Leyenová už v stredu uviedla, že vzhľadom na nedostatok vakcíny od AstraZenecy uvažuje Brusel o zmene vývozných pravidiel.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová pohrozila farmaceutickej spoločnosti AstraZeneca zákazom vývozu jej vakcíny z eurobloku, ak nebude dodržiavať dohodnuté množstvo dodávok.

"Máme možnosť zakázať plánovaný vývoz. Toto je odkaz pre AstraZenecu: Skôr, ako začnete dodávať do iných krajín, splňte svoju zmluvu s Európou," uviedla von der Leyenová v rozhovore pre médiá nemeckej mediálnej skupiny Funke zverejnenom v sobotu.

Spoločnosti vyčíta, že v prvom štvrťroku dodala iba 30 percent z dohodnutého množstva 90 miliónov dávok svojej vakcíny.

Von der Leyenová už v stredu uviedla, že vzhľadom na nedostatok vakcíny od AstraZenecy uvažuje EK o zmene vývozných pravidiel.

"Všetky možnosti sú na stole," povedala vtedy šéfka EK s tým, že situáciu v oblasti vakcín budú lídri EÚ riešiť na rokovaniach na budúci týždeň.

AstraZeneca zdôvodnila meškanie dodávok výrobnými problémami vo svojich prevádzkach v EÚ. Predstavitelia eurobloku však oponujú, že firma dokázala splniť všetky svoje záväzky voči Británii.

Brusel už spustil osobitný mechanizmus, v rámci ktorého môže členská krajina EÚ požiadať o zákazu vývozu konkrétnej vakcíny mimo blok.

Zatiaľ sa uplatnil iba raz, keď Taliansko zablokovalo vývoz 250-tisíc dávok vakcíny od AstraZenecy do Austrálie, čo zdôvodnilo ich pretrvávajúcim nedostatkom a oneskorenie dodávok.

EÚ sa dostala do sporu s Britániou, kde očkovacia kampaň prebieha oveľa rýchlejšie ako v kontinentálnej Európe. Brusel obvinil Londýn, že firme AstraZeneca fakticky zakázal vyvážať vakcínu, aby dosiahol túto výhodu, čo vláda premiéra Borisa Johnsona dôrazne poprela.

Niektoré členské štáty EÚ ako Belgicko a Holandsko však nepodporujú zákaz vývozu, pretože by to podľa nich mohlo narušiť globálne dodávateľské reťazce, pripomína agentúra AFP.

01 - Modified: 2022-07-27 18:02:23 - Feat.: - Title: Úradníkom v Bruseli vzrastú platy o stovky eur. Je to zlatá klietka, hnevá sa europoslankyňa 02 - Modified: 2022-07-26 15:07:24 - Feat.: - Title: Von der Leyenová: Dohoda o obmedzení spotreby plynu je pre Úniu rozhodujúci krok 03 - Modified: 2022-07-25 07:52:41 - Feat.: - Title: Doteraz sa používala len neoficiálne. Európska únia povolila predaj vakcíny Imvanex proti opičím kiahňam 04 - Modified: 2022-07-22 18:08:49 - Feat.: - Title: Maďarsko má už len mesiac. Ak nezačne dodržiavať pravidlá právneho štátu, príde o miliardy eur 05 - Modified: 2022-07-21 07:54:37 - Feat.: - Title: Keď Putin zastaví dodávky plynu, budú úspory navrhované Bruselom nevyhnutné, tvrdí analytik
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
29. júl 2022 02:13