Reuters
StoryEditor

Účinnosť vakcíny je 79 percent, hlási AstraZeneca po testoch v USA

22.03.2021, 09:05
Autor:
ČTKČTK
AstraZeneca uvádza, že v prevencii závažného priebehu ochorenia a hospitalizácie je vakcína účinná na 100 percent.

Účinnosť vakcíny proti chorobe covid-19 od firmy AstraZeneca je 79 percent, uviedla dnes britsko-švédska farmaceutická spoločnosť na základe tretej fázy testovania vakcíny v Spojených štátoch.

Americkej štúdie sa zúčastnilo 32-tisíc dobrovoľníkov, dve tretiny dostali vakcínu a jedna tretina placebo.

Očkovaní v rámci štúdie nevykazovali žiadne ťažkosti, kontrolné komisie sa zameriavali najmä na nebezpečenstvo krvných zrazenín a trombózy.

AstraZeneca uvádza, že v prevencii závažného priebehu ochorenia a hospitalizácie je vakcína účinná na 100 percent.

Vakcína vykázala rovnaké výsledky u ľudí všetkých vekových skupín aj etník. Účinnosť u ľudí nad 65 rokov je 80 percent a táto štúdia je prvou, ktorá zahŕňala túto vekovú skupinu, uvádza agentúra AP.

Minulý týždeň niekoľko štátov Európskej únie dočasne pozastavilo použitie vakcíny od firmy AstraZeneca kvôli obavám z vedľajších účinkov vrátane krvných zrazenín.

​Európska agentúra pre lieky (EMA) však následne uviedla, že podľa jej zistení je vakcína bezpečná a väčšina krajín očkovanie opäť obnovila.

Vakcína od spoločnosti AstraZeneca už bola schválená a používa sa v päťdesiatke krajín po celom svete.

Dnes oznámené výsledky sú prvým z krokov na podanie žiadosti o schválenie u amerického liekového regulátora FDA, píše agentúra AP.

01 - Modified: 2025-10-12 12:21:56 - Feat.: - Title: AstraZeneca a USA sa dohodli na znížení cien a odložení ciel 02 - Modified: 2025-10-11 05:45:00 - Feat.: - Title: Výrobca liekov AstraZeneca bude v USA predávať lieky lacnejšie, oznámil Trump 03 - Modified: 2025-10-03 11:10:00 - Feat.: - Title: Očkovanie proti covidu prinieslo 32 biliónov eur. Stálo len desiatky miliárd 04 - Modified: 2025-09-30 10:38:31 - Feat.: - Title: Nová éra pre akcie AstraZeneca 05 - Modified: 2025-09-08 22:00:00 - Feat.: - Title: V lekárňach stúpa dopyt po antigénových testov. Covid opäť útočí, naučte sa, ako sa ochrániť
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. december 2025 07:40