Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.03.2021, 14:05

Merkelová označila veľkonočnú uzáveru za vlastnú chybu: Ľutujem to, prosím o odpustenie

Angela Merkelová sa s premiérmi v noci na utorok po zložitom rokovaní dohodla, že veľkonočné sviatky od 1. do 5. apríla využije Nemecko ku krátkodobej uzávere.

Angela Merkelová
Zdroj: Reuters

Plánovaná veľkonočná uzávera v Nemecku bola chyba, preto sa zavádzať nebude. Po dnešnom mimoriadnom rokovaní s premiérmi spolkových krajín to vyhlásila kancelárka Angela Merkelová.

Vlastná chyba

Povedala tiež, že sa verejnosti ospravedlňuje za neistotu, ktorú spôsobila, a že presadenie krátkodobej uzávery považuje za svoju vlastnú chybu.

Merkelová sa s premiérmi v noci na utorok po zložitom rokovaní dohodla, že veľkonočné sviatky od 1. do 5. apríla využije Nemecko ku krátkodobej uzávere.

Pôvodne sa pritom očakávalo, že Nemecko napriek Veľkej noci pravidlá rozvoľní, aby sa mohlo zísť viac rodinných príslušníkov. To sa ale nestalo. Zelený štvrtok 1. apríla a biela sobota 4. apríla mali byť podľa dohody tento rok výnimočne vyhlásené za dni pracovného pokoja.

Jeden z návrhov počítal aj s uzavretím supermarketov, výsledná dohoda ale umožnila ponechať obchody s potravinami otvorené. Podľa kritikov ale nebola uzávera bez súhlasu parlamentu uskutočniteľná.

Merkelová: Hlboko to ľutujem

"Veľkonočné pauza bola chybou, pretože nebolo možné ju vykonať," povedala Merkelová s tým, že to vyvolalo zmätok a neistotu. "Hlboko to ľutujem a prosím všetky obyvateľky a obyvateľov o odpustenie," dodala.

Merkelová tiež povedala, že boj s pandémiou je náročný a zložitý, ale že koronavírus sa nakoniec poraziť podarí. Teraz je ale podľa nej nutné šírenie infekcie opäť spomaliť, aby sa podarilo zastaviť nastupujúcu tretiu vlnu pandémie. O ďalšom postupe ťaženia proti epidémii bude Merkelová rokovať s premiérmi 12. apríla. Karanténa v Nemecku zatiaľ platí do 18. apríla.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.