Zavedenie bezletovej zóny nad Ukrajinou by mohlo rozpútať svetovú vojnu. V nedeľu to povedal predseda Európskej rady Charles Michel. Práve toto opatrenie opakovane požaduje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Hovorca ruského ministerstva obrany varoval, že akúkoľvek krajinu, ktorá ukrajinským vzdušným silám poskytne svoje letiská, môže Moskva považovať za účastníka konfliktu.
Strach zo širšieho konfliktu
Západní lídri zavedenie bezletovej zóny, ktorá podľa Zelenského môže zabrániť ďalšiemu zabíjaniu ukrajinského obyvateľstva, odmietajú zo strachu zo širšieho konfliktu v Európe. Zelenskyj preto žiadal, aby mu západné krajiny poskytli aspoň stíhačky.
Zapojenie bojových lietadiel do operácií nad Ukrajinou by za súčasných podmienok znamenalo, že sa „NATO zapojilo do vojny, a teda riskujeme treťou svetovou vojnou,“ uviedol Michel v rozhovore so stanicou France Inter.
Zároveň odmietol, že by sankcie zavedené alianciou a EÚ proti Rusku znamenali vyhlásenie vojny. Majú podľa neho „vyvinúť tlak a poškodiť (ruský) režim,“ nie tamojšie obyvateľstvo.
Šéf americkej diplomacie Antony Blinken v nedeľu uviedol, že členské štáty NATO majú povolenie poslať na Ukrajinu stíhačky. „Majú v tomto zelenú,“ povedal pre CBS News.
Dohoda s Poľskom
Spojené štáty podľa neho dokonca uvažujú o dohode s Poľskom, na základe ktorej by Varšava poskytla ukrajinskej armáde svoje staršie bojové lietadlá sovietskej konštrukcie MiG-29 a výmenou dostali stíhačky F-16 od Washingtonu.
„Aktívne sa teraz zaoberáme otázkou lietadiel, ktoré by Poľsko mohlo poskytnúť Ukrajine, a zisťujeme, ako by sme mohli doplniť ich stavy, ak by sa Poľsko rozhodlo tie lietadlá poskytnúť,“ povedal Blinken na návšteve moldavskej metropoly Kišiňova.
"Nemôžem teraz spomenúť konkrétny časový plán, ale môžem len povedať, že sa tým zaoberáme veľmi, veľmi aktívne," dodal.
Druhá strana však tvrdenia poprela. „Poľsko nevyšle svoje stíhačky na Ukrajinu a ani jej nedovolí využívať jeho letisko. Významne pomáhame v mnohých ďalších oblastiach,“ napísala na Twitteri kancelária poľského premiéra.
Hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov uviedol, že sa ruským silám na Ukrajine podarilo zneškodniť takmer všetky ukrajinské bojaschopné lietadlá. Toto tvrdenie nemožno nezávisle overiť.
„Zároveň určite vieme, že ukrajinské lietadlá predtým leteli do Rumunska a ďalších susedných krajín,“ povedal Konašenkov.
Ak tretie krajiny poskytnú svoje letiská ukrajinským lietadlám, „ich následné použitie proti ruským ozbrojeným silám môže byť považované za zapojenie týchto krajín do ozbrojeného konfliktu,“ citovala hovorcu agentúra TASS.