Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.03.2021, 22:30

Rusko si zavtipkovalo na účet Suezského prieplavu, ponúklo alternatívnu trasu

Rosatom na Twitteri uviedol tri dôvody, prečo "považovať severnú trasu za životaschopnú alternatívu k Suezskému prieplavu."

Rusko si zavtipkovalo na účet Suezského prieplavu, ponúklo alternatívnu trasu
Zdroj: Reuters

Ruská štátna jadrová korporácia Rosatom si dnes na Twitteri zavtipkovala na účet zablokovania Suezského prieplavu a ponúkla ako alternatívu k tejto kľúčovej obchodnej trase ďaleko menej využívanú Severnú morskú cestu, ktorá vedie nehostinnými polárnymi končinami pozdĺž severného pobrežia Ruska.

Kontajnerová nákladná loď Ever Given s výtlakom viac ako 220-tisíc ton, jedna z najväčších na svete, ktorá sa plavila z Ázie do Rotterdamu, uviazla v noci z utorka na stredu na plytčine neďaleko mesta Suez, čím zablokovala všetku plavbu prieplavom.

Rosatom dnes na svojom účte na Twitteri v angličtine uviedol tri dôvody, prečo "považovať severnú trasu za životaschopnú alternatívu k Suezskému prieplavu":

Prvým z nich je skutočnosť, že ruská arktický trasa poskytuje "viac priestoru pre kreslenie originálnych obrázkov za pomocou vašich obrovských lodí". Toto tvrdenie sprevádza odkaz na článok, podľa ktorého kontajnerová loď svojím manévrovaním "nakreslila" na hladinu obraz mužských genitálií, než narazila na plytčinu.

Po druhé Rosatom sľúbil vyslať atómové ľadoborce na pomoc lodiam, ak by na severnej trase uviazli v ľade.

A konečne ruská jadrová agentúra na svoj účet tiež nahrala scénku z filmovej komédie, v ktorej hlavný hrdina uviazol vo vozíku v úzkom tuneli, pričom vozidlo za pomoci photoshopu zakryla lodná silueta. "Mohli by ste uviaznuť v Suezkom prieplavu celé dni," poznamenal k scénke Rosatom.

Odblokovanie prieplavu môže podľa holandských expertov trvať "dni, dokonca týždne", poznamenala agentúra AFP a pripomenula, že globálne otepľovanie, ktorého dôsledkami trpí aj Rusko, má pre plavbu severnou trasou pozitívne dopady a otvára tu nové obchodné príležitosti na severe.

Ruský prezident Vladimir Putin už dlho propaguje túto spojnicu medzi Pacifikom a Atlantikom ako kratšiu cestu medzi Áziou a Európou a konkurenta Suezskému prieplavu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.