Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.03.2021, 18:47

Viedeň stavila v boji s covidom na domáce kloktacie testy, pre obyvateľov budú zadarmo

Týždenne by radnica hlavného mesta s takmer dvoma miliónmi obyvateľov chcela rozdeliť zhruba 1,2 milióna testov.

Viedeň stavila v boji s covidom na domáce kloktacie testy, pre obyvateľov budú zadarmo
Zdroj: Reuters

Rakúska metropola chce týždenne otestovať na koronavírus státisíce ľudí. Pomôcť jej k tomu majú kloktacie testy, ktoré ľudia môžu používať aj doma.

Podľa agentúry DPA to dnes uviedlo vedenie mesta s tým, že testy budú pre všetkých obyvateľov zdarma.

Zatiaľ čo pri bežnom antigénovom teste vykonáva zdravotník výter z nosa, pri kloktacom stačí odobrať vzorku formou výplachu ústnej dutiny aj bez prítomnosti zdravotníckeho personálu.

Vzorky sú potom analyzované v laboratóriu. Podľa DPA je takéto testovanie v ranných štádiách covidu-19 spoľahlivejšie ako antigénové testy.

Týždenne by radnica hlavného mesta s takmer dvoma miliónmi obyvateľov chcela rozdeliť zhruba 1,2 milióna testov, denne by ich vyhodnotila až 200-tisíc.

Testovacie kolekcie bude ponúkať 150 drogérií. Vzorky potom budú môcť ľudia odovzdávať v mieste obstarania, ale tiež napríklad v supermarketoch.

Projekt má až do dostatočného pokrytia očkovaním poskytnúť "akýsi ochranný štít pre obyvateľstvo", uviedol viedenský starosta Michael Ludwig. Mesto by ich po Veľkej noci chcelo používať aj ako vstupenky do obchodov.

Od 1. do prinajmenšom 6. apríla platí vo Viedni a ďalších oblastiach na východe Rakúska "veľkonočná" uzávera, ktorá má odvrátiť zahltenie jednotiek intenzívnej starostlivosti covidovými pacientmi.

Takzvaná sedemdňová incidencia je dnes vo Viedni na úrovni 311, čo je výrazne viac ako celorakúsky priemer 250.

Antigénové testy budú Viedenčanom v testovacích centrách a lekárňach k dispozícii zadarmo aj naďalej.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.