Reuters
StoryEditor

Peking: Priateľstvo medzi Čínou a Ruskom je pevné ako skala

07.03.2022, 08:49
Autor:
TASRTASR
Podľa čínskeho ministra zahraničných vecí je "situácia na Ukrajine komplexná" a nevznikla za jednu noc.

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I v pondelok uviedol, že priateľstvo medzi Pekingom a Moskvou ostáva aj naďalej veľmi silné, a to aj napriek medzinárodnému odsúdeniu prebiehajúcej ruskej invázie na Ukrajinu. Wang I zároveň ponúkol pomoc Číny pri sprostredkovaní mieru, informovali agentúry AFP a Reuters.

​Podľa šéfa čínskej diplomacie je priateľstvo Číny a Ruska "pevné ako skala", pričom "vyhliadky na budúcu spoluprácu" týchto dvoch krajín sú podľa neho "rozsiahle". Wang opísal vzťahy Ruska a Číny ako "najdôležitejšie bilaterálne vzťahy na svete“, ktoré "prispievajú k svetovému mieru, stabilite a rozvoju".

Wang I zároveň na tlačovej konferencii uviedol, že Čína pošle na Ukrajinu humanitárnu pomoc "tak skoro, ako to len bude možné", a je "ochotná spolupracovať pri potrebnom sprostredkovaní" mieru.

Podľa čínskeho ministra zahraničných vecí je "situácia na Ukrajine komplexná" a nevznikla za jednu noc. Peking pritom od vypuknutia vojny na Ukrajine odmietol odsúdiť konanie Ruska alebo nazvať jeho kroky inváziou, pričom žiada od Západu, aby rešpektoval "legitímne" ruské "bezpečnostné obavy", píše Reuters.

"Vyriešenie komplexné problému si vyžaduje pokoj a racionalitu, a nie prilievanie oleja do ohňa a prehlbovanie rozporov," uviedol Wang.

Agentúra AFP pripomína, že Peking opakovane uviedol, že zohrá "konštruktívnu úlohu pri výzvach na rokovania" týkajúcich sa vyriešenia ukrajinskej krízy. Dosiaľ sa však Čína nezaviazala na účasť ani organizáciu akýchkoľvek mierových rokovaní.

Podľa šéfa diplomacie Európskej únie Josepa Borrella by však práve Čína mala byť sprostredkovateľom budúcich mierových rokovaní medzi Ruskom a Ukrajinou, pretože západné krajiny sa tejto úlohy podľa neho ujať nemôžu.

01 - Modified: 2024-06-19 13:02:53 - Feat.: - Title: KOMENTÁR: Nový svetový poriadok podľa Putina 02 - Modified: 2024-06-19 12:13:22 - Feat.: - Title: Ukrajinu čakajú ďalšie masívne výpadky elektriny. Ruské drony poškodili aj energetickú infraštruktúru 03 - Modified: 2024-06-19 09:26:48 - Feat.: - Title: Front proti Washingtonu sa upevňuje. Rusko a Severná Kórea podpísali zmluvu o strategickom partnerstve 04 - Modified: 2024-06-19 09:24:50 - Feat.: - Title: Karta pri Charkove sa otáča: Rusi uviazli v obkľúčenej fabrike. Proste nás rozsekali, tvrdí vojak 05 - Modified: 2024-06-19 08:06:24 - Feat.: - Title: Moskva štartuje utečeneckú vlnu do Európy, Kyjev chce uškrtiť Krym
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
19. jún 2024 15:58