Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.04.2021, 18:52

Sto miliónov Sputnikov ročne. Indická firma spustí výrobu ruskej vakcíny proti Covid-19

Indická spoločnosť Panacea Biotec sľúbila, že ročne vyrobí 100 miliónov dávok.

Sto miliónov Sputnikov ročne. Indická firma spustí výrobu ruskej vakcíny proti Covid-19
Zdroj: TASR/AP

Ruský fond priamych investícií (RDIF) sa dohodol s ďalšou indickou firmou na výrobe ruskej vakcíny proti chorobe Covid-19 Sputnik V.

Indická spoločnosť Panacea Biotec sľúbila, že ročne vyrobí 100 miliónov dávok. Informovala o tom dnes agentúra Reuters. Kedy indická firma s produkciou začne, zatiaľ nie je známe.

​Ruský fond priamych investícií sa už vlani na jeseň dohovoril s indickou farmaceutickou spoločnosťou Hetero na tom, že bude ročne vyrábať viac ako 100 miliónov dávok vakcíny proti koronavírusu Sputnik V.

Podľa denníka The Hindu neskôr nasledovali ďalšie tri indické firmy Gland Pharma, Stelis Biopharma a Virchow Biotech, ktoré by mali vyrábať každá 200 aj viac miliónov dávok Sputnika V ročne.

Vakcínu Sputnik V proti novému typu koronavírusu vyvinulo ruské Národnej výskumné centrum pre epidemiologický a mikrobiologický výskum Nikolaja Gamaleja (NICE).

Rusko začalo populáciu plošne očkovať vakcínou Sputnik V ako prvé na svete vlani na konci novembra, prvé dávky ale boli podané už vlani v auguste. Rozsah aj dostatočnosť testov vakcíny najmä spočiatku spochybňovalo množstvo západných expertov.

​Odborný časopis Lancet ale tento rok na začiatku februára zverejnil štúdiu, podľa ktorej účinnosť vakcíny v tretej a poslednej fáze klinických testov dosiahla 91,6 percenta.

Ruský fond priamych investícií sa na výrobe vakcíny Sputnik V podieľa. Podľa jeho zástupcu produkcia látky začala okrem Ruska a Indie v Brazílii a Južnej Kórei, odštartovať má tiež v Číne. Sputnik V by mala takisto na talianskom území vyrábať firma Adienne Pharma & Biotech sídliaca vo Švajčiarsku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.