Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.04.2021, 12:09 Aktualizované dňa 06.04.2021 o 16:40

Je spojitosť medzi vakcínou od AstraZenecy a zrazeninami, vyhlásil vysoký predstaviteľ EMA

Marco Cavaleri zdôraznil, že prípady nezvyčajných krvných zrazenín po podaní vakcíny AstraZeneca sú veľmi zriedkavé.

Je spojitosť medzi vakcínou od AstraZenecy a zrazeninami, vyhlásil vysoký predstaviteľ EMA
Zdroj: Reuters

Podľa šéfa vakcinačnej stratégie Európskej agentúry pre lieky existuje spojitosť medzi vakcínou od firmy AstraZeneca a prípadmi trombózy.

​Marco Cavalerí, ktorý v EMA vedie tím zaisťujúci schvaľovanie vakcín, to dnes povedal talianskemu denníku Il Messaggero.

Väčší prínos ako riziko

Avšak tiež dodal, že pomer rizika a prínosu vakcíny je stále v prospech očkovacieho prípravku. Vyjadrenie by podľa neho EMA mala poskytnúť počas "niekoľkých hodín".

Hovorkyňa agentúry popoludní uviedla, že EMA svoje oficiálne stanovisko vydá v nasledujúcich dňoch.

"Je čoraz ťažšie povedať, že neexistuje žiadna súvislosť medzi vakcínou AstraZeneca a veľmi zriedkavými prípadmi nezvyčajných krvných zrazenín," vyhlásil Cavaleri.

"Podľa môjho názoru môžeme teraz povedať, že je jasné, že tam spojitosť s vakcínou je. Čo presne túto reakciu spôsobuje, ale zatiaľ nevieme," dodal. Cavaleri hovoril o vyšetrovaní prípadov trombóz, ktoré sa vyskytli u ľudí vo veku pod 55 rokov, najmä u žien.

​Uviedol tiež, že hodnotenie a vyšetrovanie prípadov je stále "ďaleko od dokončenia" a že tento týždeň EMA poskytne "predbežné vyjadrenie".

Nebude však zatiaľ zrejme schopná upresniť vekové kategórie, v ktorých sa očkovanie neodporúča, ako to už urobili niektoré krajiny.

Riziká vakcíny AstraZeneka teraz skúma výbor EMA, zatiaľ však nevyvodil závery. Výsledky revízie by sa verejnosť mala dozvedieť hneď, ako bude posudok hotový, uviedla dnes v Amsterdame hovorckyňa agentúry, podľa ktorej možno tlačovú konferenciu očakávať 7. či 8. apríla.

Pozastavenie očkovania

Vakcínu, ktorú vyvinula švédsko-britská firma AstraZeneca v spolupráci s Oxfordskou univerzitou, schválila na núdzové použitie na očkovanie proti covidu-19 Európska komisia na základe odporúčania EMA 29. januára.

V polovici marca zhruba polovica krajín EÚ pozastavila očkovanie touto vakcínou (alebo niektorou jej šaržou) kvôli podozrivým ojedinelým úmrtiam po očkovaní na následky krvných zrazenín.

​Väčšina krajín očkovanie opäť obnovila po tom, čo 18. marca EMA uviedla, že vakcína firmy AstraZeneca je bezpečná a jej používanie nezvyšuje riziko vzniku krvných zrazenín.

Niektoré krajiny však nakoniec obmedzili očkovanie touto látkou pre niektoré vekové kategórie, napríklad Holandsko a Nemecko ju používajú len pre osoby staršie ako 60 rokov. Vakcínou AstraZenecy sa očkuje aj na Slovensku, ktoré používanie tohto lieku nepozastavil ani neobmedzilo.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.