Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.04.2021, 18:07

Portugalsko po stanovisku EMA zvolalo ministrov zdravotníctva EÚ

Odborníkom EMA sa nateraz nepodarilo identifikovať rizikové faktory, ktoré by mohli podmieniť tvorbu krvných zrazením.

Portugalsko po stanovisku EMA zvolalo ministrov zdravotníctva EÚ
Zdroj: Reuters

Portugalská ministerka zdravotníctva Marta Temidová informovala, že v mene portugalského predsedníctva v Rade EÚ zvolala na stredajšie popoludnie neformálne stretnutie ministrov zdravotníctva členských krajín Európskej únie.

Reagovala tak na najnovšie stanovisko Európskej agentúry pre lieky k očkovaniu vakcínou proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca a tvorbe krvných zrazenín.

EMA v aktualizovanom odporúčaní uviedla, že tvorba krvných zrazenín by mala byť uvedená ako "veľmi zriedkavý vedľajší účinok" vakcíny od AstraZenecy.

Konferencie sa zúčastní aj slovenský minister zdravotníctva Vladimír Lengvarsk. "Uvedené bude v priebehu zajtrajšieho dňa predmetom odborných diskusií aj na Konzíliu odborníkov, tému budeme konzultovať aj so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv," informovala hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.

Odborníkom EMA sa nateraz nepodarilo identifikovať rizikové faktory, ktoré by mohli podmieniť tvorbu krvných zrazením.

Pravdepodobným vysvetlením však môže byť "imunitná odpoveď" konkrétnych jednotlivcov na zaočkovanie touto vakcínou.

Virtuálna schôdzka ministrov zdravotníctva sa začala o 16.00 h SELČ, krátko po zverejnení stanoviska EMA.

Cieľom rokovaní je harmonizácia pozícií rôznych členských štátov EÚ. Do rozhovorov sa mali na diaľku zapojiť s doplňujúcimi informáciami aj zástupcovia EMA.

V prípade, že sa členské krajiny dohodnú na pokračovaní očkovania vakcínou od AstraZenecy a ak dospejú k záveru, že incidenty spojené s tvorbou krvných zrazenín súvisia s očkovaním, musia sa dohodnúť na zákaze jej používania pre určité vekové kategórie alebo pre osoby s konkrétnymi zdravotnými problémami.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.