Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.04.2021, 16:45 Aktualizované dňa 08.04.2021 o 17:08

Rusi nás požiadali, aby sme vrátili Sputnik V. Stretnutie s Matovičom však označili za produktívne

Podľa ruského fondu priamych investícií Slovensko porušilo kontrakt na dodávku tejto očkovacej látky.

Slovensko podľa štátneho Ruského fondu priamych investícií (RDIF), ktorý zodpovedá za marketing vakcíny Sputnik V v zahraničí, porušilo kontrakt na dodávku tejto očkovacej látky.

Fond preto požiadal slovenskú vládu, aby vrátila zásielku vakcín Sputnik V, uviedla agentúra Reuters. Ako informuje fond na Twitteri, list so žiadosťou o vrátenie vakcíny poslali Slovensku 6. apríla.

Dnes v Moskve v súvislosti so Sputnikom rokoval minister financií Igor Matovič. RDIF pred malou chvíľou informoval, že jeho šéf Kirill Dmitrev mal s Matovičom "veľmi produktívne stretnutie." 

Jeho výsledkom má byť, že Rusko aj naďalej bude pomáhať Slovensku s očkovaním Sputnikom V.

​Ruský fond podľa agentúry TASS povedal, že slovenský Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) porušil zmluvu tým, že zadal testovanie zásielky vakcín Sputnik V dodaných na Slovensko laboratóriu, ktoré nie je súčasťou siete oficiálnych laboratórií Európskej únie, hoci táto sieť laboratórií je dostupná.

Fond na Twitteri uviedol, že takisto požiadal o zaslanie šarže do špeciálne certifikovaného laboratória k ďalším kontrolám.

ŠÚKL skôr uviedol, že vakcíny, ktoré dostal, sa líšili od šarží preskúmaných Európskou agentúrou pre lieky (EMA) a lekárskym časopisom The Lancet.

Vláda doteraz nerozhodla, či bude Sputnikom očkovať obyvateľov. ŠÚKL s ohľadom na nedostatok informácií nevydal svoje hodnotenie prínosov a rizík ruskej vakcíny. Kvôli jej dodávke dnes Moskvu navštívil minister financií Igor Matovič, ktorý jej nákup presadil ešte z pozície premiéra napriek odporu časti koalície.

​"Podľa publikovaných správ by sa Sputnik V mal používať približne v 40 krajinách sveta, ale tieto vakcíny spája len názov. Nie je preukázaná porovnateľnosť a konzistentnosť rôznych šarží vyrobených na rôznych miestach. Vo viacerých prípadoch sa javí, že ide o vakcíny s rozdielnymi vlastnosťami," uviedol ŠÚKL vo vyhlásení. Spomínané rozdielne vlastnosti jednotlivých dávok Sputnika V sa podľa ŠÚKL týkajú napríklad zloženia a spôsobu výroby vakcíny.

​ŠÚKL tiež oznámil, že Slovensko získalo ruskú vakcínu, ktorá nie je zhodná s tou látkou, ktorú by mala posúdiť Európska agentúra pre lieky (EMA). Slovenskú úrad dodal, že od ruského výrobcu vakcíny nedostal asi 80 percent požadovaných údajov v súvislosti so Sputnik V.

Expremiér Matovič na sociálnej sieti napísal, že niekto chce znemožniť použitie Sputnika V na Slovensku. Práve okolnosti dovozu prvej zásielky ruskej vakcíny na Slovensko v marci prehĺbili v krajine vládnu krízu, ktorá vyústila vo výmenu premiéra aj ministra zdravotníctva.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.