Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.04.2021, 15:31

Rokovania sú de facto na konci. Rakúsko môže kúpiť milión dávok vakcíny Sputnik V, vyhlásil Kurz

Pre rakúsku očkovaciu kampaň to bude znamenať dodatočné urýchlenie, tvrdí kancelár.

Rokovania sú de facto na konci. Rakúsko môže kúpiť milión dávok vakcíny Sputnik V, vyhlásil Kurz
Zdroj: Reuters

Rakúsko-ruské vyjednávanie o Sputnika V je de facto na konci, povedal dnes rakúsky kancelár Sebastian Kurz.

Viedeň si podľa neho môže od Ruska kúpiť milión dávok tejto vakcíny proti covidu-19. Pre rakúsku očkovaciu kampaň to bude znamenať "dodatočné urýchlenie", citovala kancelára agentúra APA.

Po skončení koronakrízy sa Kurz chystá v Európe zisťovať, čo sa dalo robiť inak, aby kontinent postupoval pri zháňaní vakcín aj pri ich schvaľovaní rovnako rýchlo ako Spojené štáty a Izrael.

Iniciatívu ohľadom zháňania ruskej vakcíny bránil aj predseda parlamentnej frakcie kancelárovej strany rakúskych ľudovcov (ÖVP) August Wöginger.

V tejto veci by nemali existovať žiadne "klapky na očiach", povedal rozhlasovej stanici ORF-Radio Ö1. Rakúsko by podľa neho malo nakupovať to, čo je možné.

Dodal tiež, že Rakúsko sa v Rusku informovalo už pred časom a teraz sa to isté chystá urobiť aj Nemecko a Francúzsko.

Wöginger však zdôraznil, že vakcínu treba preveriť. Rakúsko však podľa neho nemusí nutne čakať na schválenie od Európskej agentúry pre lieky (EMA), ale môže si látku skontrolovať samo.

Kancelár Kurz minulý mesiac ostro kritizoval systém prideľovania vakcín v rámci Európskej únie, ktorý podľa neho nie je spravodlivý.

Ako príčinu označil postranné rokovania, pri ktorom členské krajiny uzatvárali dodatočné dohody s farmaceutickými firmami.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.