Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.04.2021, 15:41 Aktualizované dňa 10.04.2021 o 18:31

Mjanmarské bezpečnostné zložky zabili na proteste proti prevratu vyše 80 demonštrantov

Podľa svedkov na mieste a lokálnych médií vojaci na rozohnanie protestu použili puškové granáty.

Mjanmarské bezpečnostné zložky zabili na proteste proti prevratu vyše 80 demonštrantov
Zdroj: Reuters

Mjanmarské bezpečnostné zložky dnes v meste Bago v centrálnej časti krajiny zabili viac ako 80 ľudí demonštrujúcich proti februárovému vojenskému prevratu. S odvolaním na miestne média a opozičnú Asociáciu na pomoc politickým väzňom (AAPP) to napísala agentúra Reuters.

Podľa svedkov na mieste a lokálnych médií vojaci na rozohnanie protestu použili puškové granáty. AAPP a spravodajský portál Myanmar Now uviedli, že bolo zabitých 82 ľudí.

Niektorých mŕtvych podľa miestnych médií vojaci previezli do pagody. Mjanmar Now s odkazom na lídra protestnej skupiny a očitých svedkov uviedol, že tam môže byť cez 57 tiel, ďalšie tri telá bola prevezené do miestnej márnice a jedno bolo spopolnené okamžite.

Podľa jedného obyvateľa mesta v komplexe pagody mnísi žiadali vojakov, aby umožnili lekárom prístup ku zraneným. Armáda však ich žiadosti nevyhovela. Odhady celkového počtu mŕtvych sa rôznia.

Armáda sa v Mjanmarsku na začiatku februára chopila moci potom, čo civilná líderka krajiny Do Aun Schan Su Ťij a jej Národná liga pre demokraciu jasne ovládli jesenné voľby.

Vedenie armády výsledky označilo za zmanipulované a nechalo nositeľku Nobelovej ceny za mier Su Ťij aj mnoho jej straníckych kolegov zatknúť.

Podľa skupín aktivistov bolo od začiatku protestov proti vojenskému prevratu v krajine zabitých viac ako 600 ľudí vrátane takmer piatich desiatok detí.

Správu budeme aktualizovať. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.