Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.04.2021, 12:14 Aktualizované dňa 13.04.2021 o 13:05

Moskva varuje USA, nech sa držia bokom od Krymu: Riziko incidentu je veľmi vysoké

Rusko chce naďalej brániť ruskojazyčné obyvateľstvo časti východoukrajinského Donbasu, ovládané proruskými separatistami.

Moskva varuje USA, nech sa držia bokom od Krymu: Riziko incidentu je veľmi vysoké
Zdroj: Reuters

Rusko dnes varovalo USA, nech sa držia bokom od čiernomorského pobrežia Ruska a Krymu. Riziko incidentu je veľmi vysoké, uviedol námestník ministra zahraničia Sergej Rjabkov podľa agentúry Reuters.

Vyslanie dvoch amerických vojenských lodí do Čierneho mora, kam majú priplávať tento týždeň, označil na pozadí stúpajúceho napätia na východe Ukrajiny za "provokáciu".

​Rjabkov súčasne ubezpečil, že Moskva chce naďalej brániť ruskojazyčné obyvateľstvo časti východoukrajinského Donbasu, ovládané proruskými separatistami od jari 2014. Rusko tak chce postupovať napriek americkému varovaniu, že zaplatí "vysokú cenu" za počínanie na východe Ukrajiny.

USA sú protivníkom

"Jednoducho bránime svoje záujmy, záujmy našich občanov, ruskojazyčného obyvateľstva. Naďalej ich budeme brániť," vyhlásil námestník podľa agentúry TASS.

Akékoľvek hrozby podľa diplomata len posilňujú presvedčenie Moskvy, že sa uberá správnou cestou, "pretože USA sú našim protivníkom a robia všetko, aby podlomili ruské pozície na medzinárodnej scéne".

Napätie v Donbasu v posledných týždňoch stúpa. Kyjev v minulých dňoch bil na poplach kvôli sústreďovaniu ruských vojsk pri hraniciach s Ukrajinou a varoval pred rizikom ruskej "ozbrojenej agresie" pod zámienkou ochrany rusky hovoriacich obyvateľov Donbasu, Rusko naopak obviňuje Kyjev z provokácií.

Obvinenia z provokácií

Velenie ukrajinskej armády dnes oznámilo, že proruskí separatisti v Donbase zastrelili ďalšieho ukrajinského vojaka, ďalší dvaja utrpeli zranenia. Separatisti počas uplynulých 24 hodín ostreľovali ukrajinské pozície v 15 prípadoch a tiež zhadzovali granáty z bezpilotných lietadiel.

Porušovanie prímeria "ozbrojenými zoskupeniami Ruskej federácie" pokračovalo aj od dnešného rána, uviedla armáda podľa denníka Ukrajinska pravda. Separatisti naopak podľa povstaleckej agentúry DAN obvinili ukrajinských vojakov, že dohodnutý pokoj zbraní porušili v ôsmich prípadoch.

Ukrajina od ruskej anexia Krymu a prepuknutia ozbrojeného konfliktu na Donbase na jar 2014 obviňuje Rusko z agresie a okupácie ukrajinských území, aj keď Moskva priame zapojenie do konfliktu popiera. Boje si doteraz vyžiadali viac ako 13-tisíc mŕtvych.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.